WhatsApp Kullanıcıları Neden Signal’e Geçiyor?

blank
WhatsApp Kullanıcıları Neden Signal'e Geçiyor?

İçerik: WhatsApp Kullanıcıları Neden Signal’e Geçiyor?

WhatsApp Kullanıcıları Neden Signal’e Geçiyor?: WhatsApp kullanıcıları geçen ay mesajlaşma uygulamasında gizlilik konusunda çıldırmaya başladığında Kevin Woblick, ailesini başka bir sohbet hizmetine, Signal’e taşınmaya teşvik etmenin zamanının geldiğini biliyordu.

30 yaşındaki Alman yazılım geliştiricisi, Edward Snowden’ın Amerika’nın kitlesel gözetim programını detaylandıran gizli belgeleri sızdırmasının ardından konuyu açmıştı. Ancak Woblick, Snowden haberlerine ve ardından gelen dijital gizlilik konusundaki küresel kargaşaya rağmen ailesini WhatsApp’ı silmeye ikna edemedi. Yani bu sefer daha nazik bir yaklaşım benimsedi.

“Telefonunuzda ikinci bir mesajlaşma programı olması çok sakıncalı olmaz değil mi?” ailesine sordu. Uygulamayı indirmeyi ilk kabul eden kişinin büyükannesi olmasını eğlenceli buldu. Sonra ailesinin geri kalanı onu takip etti.

Woblick ve ailesi, Facebook’un sahip olduğu mesajlaşma uygulamasından Signal gibi güvenli alternatifler olarak görülen hizmetlere kaçan WhatsApp kullanıcılarının göçü arasında yer alıyor. Harekete geçmek kolay değil, çünkü insanlar doğal olarak arkadaşlarının ve ailelerinin kullandığı uygulamalara yöneliyor ve sonra onlara bağlı kalıyor. WhatsApp’ın en büyük pazarı olan Hindistan’da, muazzam erişimi nedeniyle başka bir mesajlaşma hizmetine geçmek daha da zor.

Facebook’un 2014 yılında 19 milyar dolara satın aldığı WhatsApp, 180’den fazla ülkede 2 milyardan fazla kişi tarafından kullanılıyor. Popüler uygulama, insanların sohbet etmek, alışveriş yapmak ve haberleri paylaşmak için gittiği çevrimiçi bir alandır. 175 milyondan fazla kişi WhatsApp’ta günlük olarak bir işletmeye mesaj göndererek keklerden uçuşlara kadar ürünlere göz atmalarına veya satın almalarına olanak tanıyor. Ancak mesajlaşma uygulaması, şiddeti körükleyen yanlış bilgilerin yayılmasını engellemek için yeterince şey yapmadığı için eleştirildi. 2018’de, çocuk kaçıranlar hakkındaki yanlış söylentiler Hindistan’da mafya şiddetini ve cinayetlerini ateşledi ve WhatsApp’ın mesaj iletimini sınırlamasına neden oldu.

WhatsApp’ta mahremiyet konusundaki öfke, hizmetin kullanıcılara gizlilik politikasını ve hizmet şartlarını güncellediğini bildirdiğinde Ocak ayında artmaya başladı. Güncelleme, bir kullanıcı uygulamada bir işletmeye mesaj gönderdiğinde WhatsApp verilerinin nasıl kullanılabileceği ve paylaşılabileceği hakkında ayrıntılar içeriyordu. Bazı kullanıcılar, değişikliklerin WhatsApp’ın mesajlarını okuyabileceği ve kişisel telefon görüşmelerini dinleyebileceği anlamına geldiğini düşünüyordu. WhatsApp, mesajlaşma hizmetinin kişisel mesajları uçtan uca şifreli oldukları için okuyamadığını ve değişikliklerin uygulamanın Facebook ile veri paylaşma yeteneğini genişletmeyeceğini söyledi.

WhatsApp, güncellemeyi Mayıs ayına kadar erteleyerek sonuçlara yanıt verdi. Hindistan’a gazete reklamları yerleştirdi, web sitesinde daha fazla bilgi paylaştı ve kullanıcıların kişisel WhatsApp mesajlarının gizli kalmasını sağlamak için kullanıcıların 24 saat içinde kaybolan içerik göndermelerine olanak tanıyan bir araç olan Status’u kullandı.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: WhatsApp Kullanıcıları Neden Signal’e Geçiyor?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör