ABD’de Hasta Kayıtları Dark Web’e Sızdırıldı

blank
Hackerlar İçme Suyu Ağlarını Hedefliyor

İçerik: ABD’de Hasta Kayıtları Dark Web’e Sızdırıldı

ABD’de Hasta Kayıtları Dark Web’e Sızdırıldı. Bir Haber kanalının bildirdiğine göre, ABD’deki iki hastane zincirinin hastalarının adları, doğum günleri ve kolonoskopi sonuçları bir hack sonrasında karanlık ağda yayınlandı. Yayınlanan on binlerce dosya Miami’deki Leon Tıp Merkezleri ve Teksas’taki Nocona Genel Hastanesi’ndeki hastalara aitti.

Bu hack’e gönderilen hasta kayıtları, sigortacılara gönderilen mektupları da içerir. Örgütün bir avukatı bir haber kanalına verdiği demeçte, Nocona’daki sistemleri kilitleyen fidye yazılımı görünmüyor ve kuruluş bir fidye yazılımı talebi açmadı.

Hastanelere ve sağlık kuruluşlarına yönelik siber saldırılar giderek daha yaygın hale geliyor. Bu ataklar, 2020’nin ikinci yarısında ilk yarısına göre ikiye katlandı. Sonbaharda ABD sağlık tesislerini hedef alan iki büyük saldırı. Ancak siber suçlular genellikle hasta bilgilerini herkese açık olarak yayınlamaz. Tesis bir fidye ödeyene kadar bilgisayar sistemlerini kilitleyen bir hata ortaya koymaları ve yalnızca fidye ödenmezse verileri serbest bırakmaları daha yaygındır.

SİBER SUÇLAR TİPİK OLARAK HASTA BİLGİLENDİRMESİNİ HALKA AÇIK OLARAK GÖNDERMEZ
Fidye yazılımı saldırılarının doktorların ve hemşirelerin dosyalara erişmesini engellemesi hastalar için tehlikelidir. İlaç alerjileri gibi şeyler hakkında bilgi içeren hasta sağlık kayıtlarını göremeyebilirler veya MRI ve CT tarama makinelerini kullanamayabilirler. Ancak hastanelerde veri ihlalleri olduğunda da tehlikelidir – 30 gün sonra normalden daha fazla insan ölür, çünkü muhtemelen insanlar tamamen ilaca odaklanmak yerine sistemleri düzeltmek için zaman ayırmak zorunda kalırlar.

Çoğu sağlık kuruluşu, siber saldırılara hazırlıklı değildir ve COVID-19 ile yaklaşık bir yıl savaştıktan sonra bu konuya ayıracak daha da az kaynağa sahiptir. Siber güvenlik danışmanlık firması CynergisTek’in CEO’su Caleb Barlow, Kasım ayında bir haber kanalına “Bu salgın nedeniyle mali açıdan sıkıntı yaşıyorlar” dedi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: ABD’de Hasta Kayıtları Dark Web’e Sızdırıldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek: 3D baskılı organlar ilerlemiş olsa da, onları …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör