Amazon, Teslimat Minibüslerine Yapay Zeka Kameraları Kuruyor

blank
Amazon, Teslimat Minibüslerine Yapay Zeka Kameraları Kuruyor

İçerik: Amazon, Teslimat Minibüslerine Yapay Zeka Kameraları Kuruyor

Amazon, Teslimat Minibüslerine Yapay Zeka Kameraları Kuruyor. Amazon.com Inc’in bu hafta, güvenlik için markalı teslimat kamyonetlerinde yapay zeka destekli kameraları piyasaya süreceğini duyurması, gizlilik savunucuları ve işyerinde gözetime tabi tutulmakla ilgilenen işçilerden eleştiri aldı.

Dünyanın en büyük e-ticaret firması, ulaşım teknolojisi şirketi Netradyne tarafından geliştirilen kameraların hem sürücülerin hem de teslimat yaptıkları toplulukların güvenliğini artıracağını söyledi.

Ancak Washington eyaletinde 22 yaşındaki bir teslimat şoförü olan Henry Search gibi çalışanlar, iş günlerini yakalayan kameraları bir “mahremiyet ihlali” olarak gördüklerini söyledi.

Amazon, Sürücülerden Kesilen Ücretleri Kapatmak İçin 61,7 Milyon Dolar Ödeyecek. Arama Thomson Reuters Vakfı’na bir telefon röportajında ​​”Bütün gün burada çalışıyoruz ve şimdiden elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz” dedi. “Kameralar bizi kontrol etmenin başka bir yolu.”

Gizlilik savunucuları, Amazon’un yaklaşık 30.000 teslimat aracından oluşan filosunu AI kameralarıyla donatmanın gizlilik için tehlikeli bir emsal oluşturabileceği konusunda uyardı.

Kar amacı gütmeyen teknoloji ürünü Fight for the Future’ın müdür yardımcısı Evan Greer, “Bu, insanlık tarihindeki en büyük kurumsal gözetim genişlemesi gibi görünüyor” dedi. “Bu norm haline gelirse, insan mahremiyetinin yok olmasından bahsediyoruz.” Amazon, geçmişte teslimat sürücülerinin karıştığı kazalar için incelemeye alındı.

Bir şirket sözcüsü, e-postayla gönderilen yorumlarında, “bu teknolojinin sürücülere yoldayken güvende kalmalarına yardımcı olacak gerçek zamanlı uyarılar sağlayacağını” söyledi.

Kameralarla ilgili bir eğitici videoda, Amazon’un son mil güvenliği üst düzey yöneticisi Karolina Haraldsdottir, kameraların zamanın% 100’ünü kaydedeceğini ancak kamyonetlerin içinden canlı yayın yapmak için ayarlanmadığını söyledi.

Sürücülerin dikkati dağılmış veya uykulu görünmesi de dahil olmak üzere güvenli olmayan sürüşü tespit edeceklerini açıkladı ve görüntülerin şirketin güvenlik ekibi tarafından veya hırsızlık veya kaza soruşturmalarında kullanılabileceğini de sözlerine ekledi.

Ancak Greer, güvenlik sorunlarının çalışma hızını yavaşlatarak çözülebileceğini söyledi. “Onların (Amazon) güvenliği artırmak için yapmaları gereken ilk şey, insanları güvensiz koşullara zorlayacak kadar aşırı teslimat kotalarına sahip olmayacaktı” dedi.

Kimliğini korumak için ismini kullanmamasını isteyen Massachusetts’teki bir başka sürücü, herhangi bir kazanın kanıtını kaydetmek için minibüsünün dışında sergilenen bir kamerayı memnuniyetle karşılayacağını söyledi.

Bir telefon röportajında ​​”Ama her zaman yüzümde bir kamera var, bunun beni nasıl güvende tuttuğunu anlamıyorum – bu çok fazla,” dedi ve sürücülerin konum ve hareketlerini izleyen Mentor adlı bir uygulamayı zaten kullandıklarını belirtti. araç.

Haraldsdottir, “yalnızca sınırlı sayıda yetkili kişinin” kameralardan sürücü görüntülerine erişebileceğini söyledi. Ancak bazı sürücüler, Amazon’un görüntüleri üçüncü şahıslarla satabileceğinden veya paylaşabileceğinden veya işteki performanslarını izlemek için kameraları kullanabileceğinden endişelendi.

Michigan’dan tam adını vermemesini isteyen bir sürücü, “Kaydedilen görüntüler, daha sonra sizi tanımadan önce sizi reddetmeye karar verebilecek olası bir işverenle paylaşılabilir,” dedi. Amazon için teslimat yapmaktan hoşlansa da, şu anda başka işler aradığını çünkü gözetim altına alınmak istemediğini söyledi.

Hak aktivistleri, Amazon’un ambarlarında çalışanların hareketlerini izlemek ve üretkenliği artırmak için navigasyon yazılımı, ürün tarayıcıları, bileklikler, termal kameralar ve kaydedilen görüntüler dahil olmak üzere kapsamlı bir gözetim sistemine zaten sahip olduğunu söylüyor.

Greer, Ring kapı zili kamera sistemi gibi diğer gözetim ürünlerinin polis departmanlarıyla görüntüleri paylaşabileceğine dikkat çekerek, “Amazon’un topladıkları görüntülerle yapabileceklerini anlamlı bir şekilde sınırlandıracak hiçbir yasa yok.” Dedi.

‘Dystopia Prime’
Gözetim uzmanları, teslimat kamyonetleri için Amazon’un kamera ağının gizlilik etkilerinin sürücülerin çok ötesine geçtiğini söylüyor. D.C.’nin Amerikan Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Andrew Ferguson, Amazon’un özel gözetim ağlarının hükümetin gözetleme yetkilerini daha da sağlamlaştıracağını söyledi.

“Sürücü güvenliğini artırmak için AI teknolojisini kullanma eğilimi övgüye değer olsa da, gizlilik ve gözetim sorunları ve hisse senetleri hakkında düşünmekteki başarısızlık endişe vericidir” dedi.

Ferguson, polisin görüntülere doğrudan erişimi olmayabilir, ancak yetkililer bir soruşturma sırasında görüntülere erişebilecek ve polis gözetiminin erişim alanını genişletebilecek.

Geçtiğimiz Haziran ayında Amazon, teknolojinin ırksal önyargıyı güçlendirdiği yönündeki eleştirilerin ardından polisin yüz tanıma yazılımını kullanması üzerine bir yıllık bir erteleme duyurdu.

Ferguson, “Amazon mahallelerimizi filme almak için tam anlamıyla mobil gözetleme minibüsleri inşa ediyor, bu, hükümetimiz yaparsa haklı olarak dehşete düşeceğimiz bir şey,” dedi. “Distopya prime katılmak istediğimizi sanmıyorum.”

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Amazon, Teslimat Minibüslerine Yapay Zeka Kameraları Kuruyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör