Avrupa, Amerikan Ay Görevleri İçin Daha Çok Donanım Yapacak

blank
Avrupa, Amerikan Ay Görevleri İçin Daha Çok Donanım Yapacak

İçerik: Avrupa, Amerikan Ay Görevleri İçin Daha Çok Donanım Yapacak

Avrupa, Amerikan Ay Görevleri İçin Daha Çok Donanım Yapacak. Avrupa, ABD uzay ajansının (Nasa) Orion mürettebat kapsülü için üç hizmet modülü daha inşa edecek. Modül, Amerikan astronot aracının “arka ucudur” ve itme ve elektrik gücünün yanı sıra yaşamı destekleyen su ve oksijen kaynakları sağlar.

Avrupa zaten üç hizmet modülü oluşturmayı taahhüt etmişti. Avrupa Uzay Ajansı (Esa) ile Airbus arasında Salı günkü sözleşme, toplam sayıyı altıya çıkardı. Tüm Avrupa Hizmet Modülleri (ESM’ler) Nasa’nın Artemis görevlerinde kullanılacak. Artemis, Apollo’nun devamı niteliğindedir ve astronotların bir kez daha Ay’ın yüzeyinde yürüdüğünü ve Ay’ın yörüngesinde Gateway adı verilen bir istasyon çalıştırdığını görecek. Havacılık ve uzay üreticisi Airbus ile sabit fiyatlı sözleşme, 650 milyon € ‘dan (580 milyon £; 790 milyon $) fazla değere sahip.

NASA, ‘megarocket’ testinin kapatılmasının nedenini buldu
Avrupa, Artemis Moon planına katkılarını artırıyor
İngiltere, Nasa’nın Ay keşif ilkelerine kaydoldu
Avrupa servis modülleri Almanya’nın Bremen kentinde monte edilir.
Esa’nın Nasa ile yaptığı takas anlaşması uyarınca, Atlantik’i hiçbir nakit geçmiyor – sadece donanım katkıları.

ESM’ler ve Ağ Geçidi için Avrupa modüllerinin vaadi, Avrupalı ​​astronotun maliyetlerini ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na ve gelecekte Artemis programının kendisine bilimsel erişimi karşılamaya yöneliktir.

Esa’s’dan Dr. David Parker, “Geçit’e katılımımız sayesinde Orion’da üç koltuk elde ettik. Ve Artemis’e daha fazla katkıda bulunabilirsek, bu Avrupalı ​​astronotlara Ay’ın yüzeyine çıkma kapısını açıyor,” dedi Esa’s insan ve robotik keşif direktörü.

ESM’ler, mürettebat kapsülüyle entegre edilmek üzere Florida’daki Kennedy Uzay Merkezine gönderilmeden önce Almanya’nın Bremen kentinde monte edildi. Birleşik araç, Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) adı verilen büyük ve yeni bir roket üzerinde fırlatılmak üzere tasarlandı.

Bu, şu anda, bu ayın sonlarında ana çekirdek bölümünün ve motorlarının kritik ikinci bir “statik yangını” da dahil olmak üzere son testlerden geçiyor. Ocak ayında gerçekleştirilen ilk ateşleme, sensörler çekirdeğin hidrolik sistemlerinin davranışında “muhafazakar” parametrelerin ihlal edildiğini tespit ettiğinde erken iptal edildi.

Bir sonraki test olaysız geçerse, SLS’nin Artemis-1 görevi adı verilen görevi yıl sonundan önce başlatmasının yolunu açmalıdır. Bu, Ay’ın etrafına Orion / ESM’nin vidasız bir versiyonunu gönderecektir. Artemis-2 bunu tekrar ederdi, ancak gemide astronotlarla. Artemis-3, insanları ay yüzeyine geri götürecek anahtar görevdir.

Artemis-1 görevi için ESM, Orion kapsülüne çoktan katıldı
İlk Avrupa hizmet modülü Artemis-1 Orion ile entegre edildi ve uçuşa hazırlığının sonuna yaklaşıyor. İkinci servis modülü KSC için Bremen’den ayrılmak üzere. Üçüncüsü, bunun için tüm önemli Artemis-3 misyonu, Alman fabrikasında yeni yeni teçhizat almaya başladı.

Yeni sözleşmeli donanım, Artemis misyonları 4, 5 ve 6’da kullanılacak. “Avrupa hizmet modülü, uluslararası ortaklarımız tarafından önemli bir uzay hedefine giden kritik yola giden Nasa tarafından Avrupa’nın inşa ettiği ilk araçtır. “Bir gün Ay’da yürümeyi ümit eden Esa astronot Alexander Gerst” dedi.

“Başarısız olursak programın başarısız olacağını bilerek katkıda bulunmamıza izin verdiler. Ve bu çok, çok büyük bir iltifat. Bu, Avrupa’nın uzay endüstrisinin ve son on yıllardaki uzay yeteneklerinin güvenilir olduğu anlamına geliyor.”

Nasa şu anda bir yönetim değişikliğinden geçiyor. En üst düzey yetkilisi kısa bir süre sonra yeni Amerikan Başkanı Joe Biden tarafından atanacak. Ve ABD’de yönetimde her zaman bir değişiklik olduğunda, yorumcular Artemis, Orion ve SLS gibi uzay projelerinin nasıl etkilenebileceği konusunda spekülasyon yapıyorlar.

Ancak Dr Parker, Avrupa ile ABD arasında önceden kararlaştırılmış olanların kesintiye uğramayacağından emin olduğunu söyledi.

“Bence Artemis, her iki Meclis tarafından da desteklenen bir program ve gelen bir yönetimin çok yakından bakacağı muazzam endüstriyel ve bilimsel faydalara sahip. Ve tabii ki şimdi imzaladık. Artemis programına katılımımız için Nasa ile uluslararası anlaşmalar yapıyoruz. “dedi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Avrupa, Amerikan Ay Görevleri İçin Daha Çok Donanım Yapacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor: Samsung, DDR5 belleğin hız ve kapasite açısından potansiyelini …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör