Karbon Nötr Ne Anlama Geliyor?

blank
Karbon Nötr Ne Anlama Geliyor?

İçerik: Karbon Nötr Ne Anlama Geliyor?

Karbon Nötr Ne Anlama Geliyor?: Amazon ve GM, 2040 yılına kadar zehirli gazları azaltarak bitirme sözü verdiler. Apple, 2030 yılına kadar emisyon oranını düşürmeyi hedeflerken, Google 2007’den beri karbon nötr olduğunu iddia ediyor. Karbon nötr hale gelmek, büyük şirketler ve hatta tüm ülkeler arasında büyüyen bir trend, ancak aslında ne anlama geliyor ve ortalama bir insan olarak başarabileceğiniz bir şey mi?

Bir sektörden veya ulusal bir ekonomiden geldiğinde karbon nötrlüğünü elde etmek çok daha büyük bir fayda sağlar, ancak aynı zamanda bireyler için değerli bir hedeftir. İşte bunun anlamı ve kendi karbon ayak izinizi en aza indirmeye nasıl başlayabileceğiniz.

Nötr karbon nedir?
Sürüşten evinize güç sağlamaya ve daha fazlasına kadar karbondioksit üreten yaptığınız her şey karbon ayak izinizi oluşturur. “Karbon nötr” olmak, sizin veya işletmenizin faaliyetlerinin veya ulusal ekonominizin, atmosfere başka yollarla dengelediğiniz aynı miktarda karbondioksit salması anlamına gelir. Evinize güneş panelleri eklemek veya elektrikli bir araca geçmek, karbondioksit çıktınızı azaltmak için yapabileceğiniz şeylere örnektir.

Karbon nötrlüğünü elde etmek, karbondioksit çıktınızın çevre üzerinde net nötr bir etkiye sahip olduğu ve iklim değişikliğinin etkilerini durdurmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir. Karbondioksit gibi sera gazları dünya çapında ortalama sıcaklıkları artırır ve bu da deniz seviyelerinin yükselmesine, hava koşullarının değişmesine ve iklim değişikliği ile ilişkili diğer faktörlere katkıda bulunur.

Bazı sera gazları doğal olarak ortaya çıkıyor – ineklerin metan gazı püskürttüğünü biliyor muydunuz? – diğerleri ise insanlar tarafından üretilir. Karbondioksit, tüm sera gazı emisyonlarının kabaca üçte ikisini oluşturur ve bu temel olarak kömür, doğal gaz ve diğer fosil yakıtların yanmasından kaynaklanır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki elektriğin yaklaşık% 63’ü fosil yakıtların yakılmasıyla üretiliyor.

Karbon nötr olma
Tamamen şebekenin dışında yaşamadığınız sürece (veya iş operasyonlarınız tamamen yenilenebilir enerjiye dayanmadıkça), karbon ayak iziniz büyük olasılıkla sıfır değildir. Karbon ayak izinizi hesaplamak için araçlar bulabilirsiniz. Ayrıca, çevreye geri gönderdiğiniz karbondioksiti doğrudan azaltmak veya dolaylı olarak dengelemek için adımlar atabilirsiniz. Rüzgar, güneş veya jeotermal ısıtma gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına geçmek doğrudan karbon ayak izinizi azaltır; araba kullanmak yerine bisiklete binmek veya yürümek de öyle.

Bireyler ve işletmeler, küresel karbon emisyonlarını azaltan projelere (kendi emisyonlarınızı değil) katkıda bulunan karbon dengelemelerine de yatırım yapabilirler. Bir karbon dengeleme projesine yatırım yaptığınızda, karbon kredisi satın alıyorsunuz. Bir karbon kredisi, bir metrik ton karbondioksite eşdeğerdir. Uçmak çok fazla emisyon oluşturduğundan, bireyler için karbon dengeleme genellikle havayolu endüstrisine odaklanır. Chicago’dan New York’a bir gidiş-dönüş uçuşu, yolcu başına yaklaşık 630 pound karbondioksit veya bir metrik tonun yaklaşık üçte biri yayar.

Bazı karbon dengeleme projelerine örnek olarak ağaç dikme, sulak alanların restorasyonu ve tarım arazisi yönetimi dahildir. Belirli örnekler için bu sertifikalı ofset projeleri listesine bir göz atın. Bu bağlantıdan ilk projeye tıklarsanız – Kenya Biyogaz Programı – bir kredi (veya bir metrik ton karbondioksit giderimi) 19 dolara mal olur. Sepetinize ekledikten sonra, kendi adınıza veya başkası adına satın alma seçeneğiniz vardır. Sağladığınız ad, satın alma sertifikasında ve ayrıca karbon kredilerini izleyen bir kayıt defterinde görünecektir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Karbon Nötr Ne Anlama Geliyor?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor: Yeni verilere göre, küresel olarak insanlar Aralık ayında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör