Microsoft’un Windows 10 Güncellemesi Edge Tarayıcısını Silecek

blank
Microsoft Edge, Daha Akıllı Hale Geliyor

İçerik: Microsoft’un Windows 10 Güncellemesi Edge Tarayıcısını Silecek

Microsoft’un Windows 10 Güncellemesi Edge Tarayıcısını Silecek. Microsoft, muazzam müşteri tabanını modern bir tarayıcıya taşıma çabasının önemli bir adımı olan eski Edge tarayıcısını 13 Nisan’da Windows 10 bilgisayarlarından çekecek.

Yirmi yıl önce, yazılım devinin Internet Explorer’ı Netscape Navigator gibi rakipleri ezdi ve pazara hakim oldu, ancak Microsoft yazılımın zayıflamasına izin verdi. Firefox ve Chrome gibi yeni rakipler girişimi ele geçirdi ve Apple’ın Safari’si mobil tarayıcılarda bir devrim başlattı. Microsoft, IE’yi modernleştirilmiş bir Edge’e indirmeye çalıştıktan sonra bile ayak uyduramadı, bu yüzden Edge’i Google Chrome’un açık kaynaklı Chromium temeline taşıdı. Önceki Edge’i Edge Legacy olarak yeniden adlandırdı.

IE yıllardır bir kalıntıdır, ancak şimdi Edge Legacy de yazılım hurda yığınına giriyor. Cuma günü Microsoft, bir Windows güvenlik güncellemesinin, henüz kurulmamışsa yeni Edge’i yükleyeceğini ve Edge Legacy’yi kaldıracağını duyurdu. Yeni Edge zaten en son Windows 10 sürümünde varsayılan tarayıcıdır.

Microsoft, yıllar içinde tarayıcılara karşı duruşunu önemli ölçüde değiştirdi. Onları bir zamanlar herhangi bir cihazda çalışan rakip bir yazılım kuruluşu olan Windows için bir tehdit olarak gördüğü yerde, şimdi tarayıcıları kucakladı. PC’lerde en yaygın kullanılan yazılımlardır ve tarayıcı tabanlı uygulamalar Microsoft’un hizmetlerini Windows’un ötesine genişletmesine yardımcı olur.

Microsoft, yeni Edge’in halka açık testler için ilk test sürümünü Nisan 2019’da yayınladı ve ilk kararlı sürümünü Ocak 2020’de piyasaya sürdü. Yazılım, temel yazılımına dayanan Google’ın baskın Chrome’una benzer, ancak dikey sekme düzenlemesi ve Web’deyken topladığınız bilgileri barındırmak için koleksiyonlar.

Ayrıca, Microsoft’un oldukça büyük iş kullanıcıları nüfusuna yardımcı olmak için tasarlanmış gelişmiş arama gibi Edge özellikleri de oluşturulmuştur.

5 1 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Microsoft’un Windows 10 Güncellemesi Edge Tarayıcısını Silecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter, Donald Trump’ın Destek Hesaplarını Engelledi

Twitter, Donald Trump’ın Destek Hesaplarını Engelledi. Trump, destekçileri tarafından 6 Ocak’ta ABD Başkenti’nin ölümcül kuşatmasının …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör