Çin, Yeni Tekel Karşıtı Önlemlerle Büyük Şirketleri Yıkıyor

blank
Çin, Yeni Tekel Karşıtı Önlemlerle Büyük Şirketleri Yıkıyor

İçerik: Çin, Yeni Tekel Karşıtı Önlemlerle Büyük Şirketleri Yıkıyor

Çin, Yeni Tekel Karşıtı Önlemlerle Büyük Şirketleri Yıkıyor. Çin, internet ve dijital ödeme hizmetleri için tekel karşıtı yönergelerini sıkılaştırarak büyük teknoloji holdinglerine baskı yapıyor. Reuters’e göre, yeni kurallar, şirketlerin satıcıları önde gelen çevrimiçi oyuncular arasında seçim yapmaya zorlamasını engelliyor.

Yönergeler, Alibaba Group’un Taobao ve JD.com gibi e-ticaret sağlayıcıları ve Ant Group’un Alipay veya Tencent’in WeChat Pay gibi mobil ödeme hizmetleri dahil olmak üzere Çin ağır toplarını hedefliyor. Ülkenin rekabet gözlemcisine göre, baskılar, Çin’in büyük teknolojinin kontrolsüz büyümesi etrafında ABD ile benzer sorunlarla boğuştuğunu gören çevrimiçi tekel karşıtı davranışla ilgili artan raporları takip ediyor.

Düzenleyici aynı zamanda şirketlerin fiyat sabitlemesini, rakiplerini kısıtlamasını ve piyasadan yararlanmak için verilerini ve algoritma avantajlarını sessizce kullanmasını engelleyecek. Devlet Pazar Düzenleme İdaresi web sitesinde, nihayetinde planın “platform ekonomisindeki tekelci davranışları durdurmak ve piyasadaki adil rekabeti korumak” olduğunu belirtiyor.

Kurallar, Kasım ayında yayınlanan bir yasa tasarısını güçlendiriyor ve düzenleyicinin teknoloji sektörünü daha kapsamlı incelemesine dayanıyor. Çin’in yerel teknoloji devlerine yönelik politikasını tersine çevirmesi, geçtiğimiz aylarda milyarder Jack Ma’ya bir bağlı şirket için genişleme planlarını küçültmesini emrettiği zaman ün kazandı. Ma’nın Alibaba iştiraki Ant Group’a, ödemelerin ötesine geçerek borç verme, sigorta ve servet yönetimine kadar genişleme hedefinde Aralık ayında hüküm sürdüğü söylendi.

Söz konusu uygulamalardan bazıları, Çin’e karşı ticaret savaşının zirvesinde eski Başkan Donald Trump tarafından imzalanan bir icra emriyle ABD’de zaten yasaklanmış durumda. Hindistan ayrıca Çin ile bölgesel bir anlaşmazlığın ardından toplam 59 Çin uygulamasını engelledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin, Yeni Tekel Karşıtı Önlemlerle Büyük Şirketleri Yıkıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi. Beyaz Saray’a göre, Ocak ayında Ukrayna devlet …

guest
2 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör
Mehmet
Mehmet
09/02/2021 07:26

Bence Dünya’nın en büyük tehlikesi aşırı zenginleşen şirketler (Tekel Firmalar) Örneğin, Bill Gates’in Windows’u tekeline alıp gelişmeleri engellemesi. Jeff Bezos’un 100 farklı şirkerin para kazanma durumunu kendi bünyesine alarak Dünya’nın en zengin insanı olması… Ülkemizde de bunun örnekleri çok. Az sayıda insanda devasa paralar birikirken, insanların çoğunda çok düşük paralar birikiyor.

Mehmet
Mehmet
09/02/2021 07:43

Bu durum eskiden de böyleydi fakat internet ticareti ile beraber bu oran çok fazla arttı ve artmaya devam ediyor. Bunu önlemek için Çin’in adım atması çok önemli bir durum. Umarım diğer ülkelerde de aşırı zenginleşme için önlem alınır.