Club House Tartışma Uygulaması Çin’de Çevrimdışı Oldu

blank
Club House Tartışma Uygulaması Çin'de Çevrimdışı Oldu

İçerik: Club House Tartışma Uygulaması Çin’de Çevrimdışı Oldu

Club House Tartışma Uygulaması Çin’de Çevrimdışı Oldu. Tartışma uygulaması Clubhouse, Çin’de “Büyük Güvenlik Duvarı” adı verilen bu uygulama tarafından engellendiğinden korkulmasına yol açarak çevrimdışı olarak kapatılmış gibi görünüyor. Yalnızca davetli uygulama, kişilerin odalarda sohbet etmesine izin vermek için metin yerine ses kullanır.

Yakın zamana kadar, esas olarak Silikon Vadisi’ndeki teknoloji meraklıları tarafından kullanılıyordu – ancak son haftalarda Çin’de popülerliği arttı. Birçok Çin uygulamasının aksine, sansürsüzdür – nadiren çevrimiçi tartışılan konular etrafında tartışmalara yol açar.

Çinli yetkililer, internette yayınlananlar üzerinde önemli bir kontrolü elinde tutuyor, arama sonuçlarını sansürlüyor ve birçok konuda yayınların görünürlüğünü sınırlıyor.

Ancak, Clubhouse uygulamasında kullanıcıların sohbetlerinin sesleri kaydedilmez ve bu da bir miktar gizlilik sağlar – geçen hafta sonu görünen engel başlamadan önce istismar edilmiş bir şey. Clubhouse aktifken, Çin’de çevrimiçi olarak nadiren görülen türden konuşmalara ev sahipliği yaptı .

Tartışmaları gözlemleyen BBC muhabirleri, hem Çin hem de Tayvan’dan binlerce katılımcının bulunduğu bir salonda birçok hassas konuyu kibarca tartıştılar. Pekin, Tayvan’ı ayrılıkçı bir eyalet olarak görüyor, ancak Tayvan kendisini egemen bir devlet olarak görüyor.

Uygulamada tartışılan konular demokrasinin artılarını ve eksilerini içeriyordu; Hong Kong’da ve batı Çin’deki Uygur etnik grubuna yönelik tartışmalı politikalar; yanı sıra Tayvan ve Çin’in birleşmesi.

Uygur kampındaki tutuklular sistematik tecavüz iddiasında bulundu
Kulüp Binası: Uygulamanın popülaritesi Çinli kullanıcıları çekiyor
Elon Musk, GameStop sırasında Robinhood patronunu kızdırıyor
Ancak her iki taraftan da katılımcılar, birbirlerinin vatanlarını ilk kez ziyaret etme hikayelerini de paylaştılar.

Financial Times’ın bildirdiğine göre, popülaritesinin artması – ve yalnızca davetle sunulması – davetlerin her biri 77 dolara (56 sterlin) kadar satılmasına yol açtı. Ancak hafta sonu dinleyen pek çok Çinli gözlemci, böylesine açık ve sansürsüz konuşmaların ne kadar süre devam etmesine izin verileceğini sorguladı.

Pazartesi günü, binlerce sosyal medya kullanıcısı aynı anda uygulamanın çevrimdışı olduğunu bildirdi. Uygulama veya Çin’deki potansiyel geleceği hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Kulüp binası, özellikle yıllık Bahar Şenliği tatil döneminde aktif olmayan Çinli sansürcülerin başını ağrıtacak.

Yurtdışı uygulamalar, Çin’de ivme kazanmaya başladıkları anda genellikle görüntülenemiyor, ancak Çin merkezli birçok kullanıcı, aniden hesaplarına erişemediklerini fark etmeden önce denizaşırı insanlarla günlerce sohbet edebildi.

İvmesi belki de beklenmedikti: Son yıllarda, Huawei gibi yerli telefon üreticilerinin popülaritesi arttı ve Clubhouse yalnızca iPhone’larda mevcut.

Clubhouse’un Çin’de bloke edilip edilmediği henüz belli değil, ancak Pazartesi günü 100.000’den fazla Weibo kullanıcısı, Sina Weibo’nun aniden “sonuç yok” göstermeye başlamasından önce, #ClubhouseBlocked hashtagini içeren gönderiler gördü – açık sansür kanıtı. Çin’in dört bir yanındaki kullanıcılar, hükümet sansürcüleri onları tamamen engellemek için harekete geçmeden önce donmuş hesaplarının fotoğraflarını paylaştı.

Milliyetçi Global Times gazetesi, uygulamanın Çin merkezli kullanıcılar için bir “ifade özgürlüğü cenneti” olduğu yönündeki öneriye karşı çıkıyor ve bunun yerine kullanıcıların “Çin karşıtı propaganda için kullanılan platformun endişelerini dile getirdiklerini” söylüyor.

Bununla birlikte, “platform hala geliştirmenin ilk aşamalarında” olduğunu ekleyerek, “dostça bir topluluk atmosferi” sürdürmesi koşuluyla geri dönüş yapabileceğini ima ediyor.

Clubhouse geçen yıl Nisan ayında piyasaya sürüldü, ancak yalnızca davetle kullanılabilen modeli, başlangıçta yavaş büyüdüğü anlamına geliyordu, her kullanıcı bir diğerine yalnızca bir davetle başlıyordu.

Şu anda web’de veya Android telefonlarda değil, yalnızca iPhone’larda mevcut olması da yayılmasını sınırladı. Ancak bu ayrıcalık, aynı zamanda, Silikon Vadisi’ndeki teknoloji çalışanlarını, yatırımcıları ve gazetecileri hızla çekerek cazibesinin bir parçasıydı. Daha sonra, bazı büyük ABD ünlüleri katıldı ve birçoğunun katılmaya istekli olduğu özel bir “kulüp binası” imajını daha da güçlendirdi.

Uygulamanın son haftalarda kritik bir kitleye ulaştığı görülüyor ve özellikle büyük teknoloji patronları Elon Musk ve Mark Zukerberg’in platformda görünmesinden sonra sıradan kullanıcılar ve ana akım medyada yaygın bir ilgi uyandırdı.

Clubhouse, kaç aktif kullanıcısı olduğunu açıkça söylemese de, mobil analistler Sensor Tower, uygulamanın en az iki milyon kez indirildiğini tahmin ediyor. Ancak bazı kişiler uygulamayı gerçekten kullanmak için gerekli davet olmadan indiriyor olabilir.

Tüm bu büyüme, yatırımcı değerlemesinin geçen Mayıs ayında 100 milyon dolardan yükseldiği ve bildirildiğine göre son günlerde 1 milyar dolara ulaştığı anlamına geliyor.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Club House Tartışma Uygulaması Çin’de Çevrimdışı Oldu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek: Motorola, Avrupa ve …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör