Elon Musk, X Ödülü Yarışması İçin 100 Milyon Dolar Verecek

blank
Elon Musk Sadece Bir Günde 25 Milyar Dolar Kazandı

İçerik: Elon Musk, X Ödülü Yarışması İçin 100 Milyon Dolar Verecek

Elon Musk, X Ödülü Yarışması İçin 100 Milyon Dolar Verecek. Elon Musk, karbon giderme teknolojisine odaklanan yeni X Prize Foundation yarışmasının bir parçası olarak 100 milyon dolar yatırıyor. Pazartesi sabahı duyurulan yarışma dört yıl sürecek ve dünyanın dört bir yanından takımlara açık olacak.

Yarışmaya 18 ay içinde on beş takım seçilecek. Her biri 1 milyon dolar alacak ve katılan öğrenci takımlarına 25 ayrı 200.000 dolar burs verilecek. Büyük ödülün kazananı 50 milyon dolar, ikinciliği 20 milyon dolar ve üçüncülük 10 milyon dolar alacak.

X Prize Foundation’a göre kazananların “karbondioksiti doğrudan atmosferden veya okyanuslardan çekip çevreye zarar vermeyecek şekilde kalıcı olarak kilitleyebilen bir çözüm göstermesi” gerekecek. Jüri, günde bir ton CO2’yi gigaton seviyelerine ölçekleyebilen çözümler arayacak. Tam rekabet yönergeleri 22 Nisan’da yayınlanacaktır.

“Gerçekten anlamlı bir etki yaratmak istiyoruz. Karbon negatifliği, tarafsızlık değil ”diyor Musk yaptığı açıklamada. Bu teorik bir yarışma değil; Ölçülebilir bir etki yaratabilen ve gigaton düzeyinde ölçeklenebilen gerçek sistemler kuracak ekipler istiyoruz. Ne olursa olsun. Zaman çok önemli. “

“ZAMAN ÖZDÜR.”
Musk, Amazon CEO’su Jeff Bezos’u geçtikten kısa bir süre sonra, dünyanın en zengin insanı olmak için Ocak ayında bir ödüle para bağışladığını ilk kez duyurdu. Bu gerçekleştiğinde, Tesla ve SpaceX CEO’su milyonlarca Twitter takipçisine “gerçekten fark yaratan bağışta bulunmanın yollarını” sordu. 100 milyon dolar Musk’ın kendi kuruluşundan geliyor. Bu bağış, Musk Vakfı aracılığıyla bugüne kadar halka verdiği miktarı kabaca ikiye katlıyor.

Karbon giderme teknolojisi, yeniden ağaçlandırma projelerine finansman sağlamaktan sera gazını havadan fiziksel olarak çekmeye kadar değişen seçeneklerle, ölçeğinde hala kanıtlanmamış pahalı bir fikirdir. Ama dünya ısındıkça moda oldu. Özellikle büyük şirketler arasında popülerdir. Geçen yıl Stripe, ödeme işleme platformunu kullanarak gelirlerinin bir kısmını karbon giderme teknolojisinin geliştirilmesine yönlendirmek için kullanan işletmeler için mümkün oldu.

Belki de en önemlisi, Microsoft, 2020’de yaydığı tüm karbondioksitin eşdeğerini yakalamak istediğini duyurdu. Şirket bu çaba için 1 milyar dolar taahhüt etti.

Geçen ay, Microsoft’un bu hedef doğrultusunda kaydettiği küçük ilerlemeye ilk kez göz attık. Şirket, 1,3 milyon metrik ton CO2 veya yalnızca 2020 için toplam emisyonlarının yalnızca yüzde 11’ini yakalamak için sözleşmeler satın aldı.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Elon Musk, X Ödülü Yarışması İçin 100 Milyon Dolar Verecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör