Kuantum Hesaplama Yeni ‘Gooseberry’ Çipiyle İlerliyor

blank
Kuantum Hesaplama Yeni 'Gooseberry' Çipiyle İlerliyor.

İçerik: Kuantum Hesaplama Yeni ‘Gooseberry’ Çipiyle İlerliyor

Kuantum Hesaplama Yeni ‘Gooseberry’ Çipiyle İlerliyor. Drexel University’nin çevrimiçi bilgisayar bilimi programları, sizi teknolojinin en ileri noktasında çalışmaya hazırlamak için tasarlanmıştır. Müfredat, herhangi bir düzeyde deneyime veya önceden bilgiye sahip öğrenciler için tasarlanmıştır.
Sydney Üniversitesi, Microsoft ve EQUS, Avustralya Araştırma Konseyi Mükemmeliyet Merkezi Mühendislik Kuantum Sistemleri’nde bilim adamları ve mühendislerden oluşan bir ekip, yeni nesil güçlü kuantum bilgisayar mühendisliğine doğru bir adım attı.

Bulgularını Nature Electronics’in 25 Ocak sayısında yayınlayan ekip, mutlak sıfıra yakın sıcaklıklarda çalışabilen kriyojenik bir bilgisayar çipi icat etti; bu, binlerce kübit ile hesaplama yapabilen yeni bir yüksek performanslı kuantum bilgisayar ürününü etkinleştirebilir.

Qubit’ler, geleneksel bilgisayarlar tarafından kullanılan bitlerin kuantum eşdeğeridir. Kübitler ikili olmadıkları için – bilgiyi sıfır ve bir kullanarak işlemezler – çok daha hızlı performans gösterebilirler. Ancak çeşitli nedenlerden ötürü kuantum bilgisayarlar şimdiye kadar yalnızca birkaç düzine kübiti barındırabiliyordu. Bektaşi üzümü adı verilen yeni kriyo çipi bu nedenle büyük bir atılımdır.
“Çip, araştırmacıların önerdiği gibi çalışırsa ve maliyet etkin bir şekilde üretilebilirse, tasarım daha büyük kuantum sistemlerinin geliştirilmesini basitleştirebilir ve hızlandırabilir,”, Hayward, Calif’te bulunan bir teknoloji danışmanlığı firması olan Pund-IT’nin baş analisti Charles King .
EQUS Baş Araştırmacısı Profesör David Reilly, kuantum hesaplamanın potansiyelini gerçekleştirmek için makinelerin milyonlarca kübit olmasa da binlerce çalıştırması gerekeceğini açıkladı.

“Dünyanın en büyük kuantum bilgisayarları şu anda sadece 50 kübit ile çalışıyor” diye devam etti. “Bu küçük ölçek, kısmen kübitleri kontrol eden fiziksel mimarinin sınırlarından kaynaklanıyor.”

“Yeni çipimiz bu sınırlara bir son veriyor” dedi.
Çoğu kuantum sistemi, kübitlerin mutlak sıfıra yakın sıcaklıklarda (-273,15 santigrat derece) çalışmasını gerektirir. Bu onların “kuantumluklarını”, kuantum bilgisayarların özel hesaplamalarını gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları madde veya ışık karakterini kaybetmelerini önler.

IDC’de kıdemli bir araştırma analisti olan Heather West, “Çevre kübitleri oldukça etkileyebilir Etkilendiklerinde hatalar ortaya çıkabilir” dedi. “Ortamı gerçekten soğuk sıcaklıklara indirerek, hataların ortadan kaldırılmasına yardımcı oluyor.”

“Ne kadar çok kübitiniz varsa,” diye devam etti, “bilgisayarınızın performansı o kadar iyi olur. Sorun şu ki, kübitler birbirleriyle çalışmaya başladığında – dolaşıklık denen bir süreç – çok kararsız oldukları için çalışmaya başlayabilirler. yanlış veya uyumsuz bir şekilde. Ölçek büyüdükçe, eşevresizlik artar. “

Mutlak sıfıra yakın çalışmanın başka bir avantajı olduğunu da sözlerine ekledi. “Süper soğuk sıcaklıklara ulaşmak için, kübitler üzerindeki çevresel etkileri azaltmaya yardımcı olan bir vakumda çalışmanız gerekir” dedi.


Herhangi bir bilgi işlem cihazında olduğu gibi, yararlı bir şey yapmak için kuantum cihazlarının talimatlara ihtiyacı vardır. Bu, kübitlere elektronik sinyaller gönderip almak anlamına gelir. Mevcut kuantum mimarisiyle, çok sayıda kablo içeren.

Reilly, “Mevcut makineler, sinyalleri kontrol etmek için güzel bir kablo dizisi oluşturuyor. Tersine çevrilmiş yaldızlı bir kuş yuvası veya avize gibi görünüyorlar” dedi.

“Güzeller ama temelde pratik değiller,” diye devam etti. “Bu, faydalı hesaplamalar yapmak için makineleri ölçeklendiremeyeceğimiz anlamına geliyor. Gerçek bir girdi-çıktı darboğazı var.”

Gooseberry ile tüm teller ortadan kalkar. Çipin ortak bir mucidi olan Microsoft Kıdemli Donanım Mühendisi Kushal Das, “Giriş olarak bilgi taşıyan sadece iki kablo ile binlerce kübit için kontrol sinyalleri üretebilir” dedi.

Reilly, kuantum hesaplamanın mevcut durumunu 1940’larda ENIAC bilgi işlem aşamasıyla karşılaştırdı, ne zaman yararlı bir şey yapılmalı, bir bilgisayar için kontrol sistemleri odası gerekiyordu.

Reilly, “Sektörümüz kuantum hesaplamayı ENIAC aşamasının ötesine taşımak için belki de daha büyük zorluklarla karşı karşıyadır” dedi.”0.1 Kelvin’de çalışan oldukça karmaşık silikon yongaları tasarlamamız gerekiyor,” diye devam etti. “Bu, derin uzaydan 30 kat daha soğuk bir ortam.”
Sydney Üniversitesi’ndeki doktora araştırması çip ile kuantum cihazlarının arayüzünü kullanmak için kullanılan Sebastian Pauka, bu kadar soğuk sıcaklıklarda çalışmak, sistemin inanılmaz derecede düşük bir güç bütçesiyle çalışması gerektiği anlamına geliyor. “Sisteme daha fazla güç eklemeye çalışırsak, her şeyi aşırı ısıtırız” açıklamasında bulundu.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Kuantum Hesaplama Yeni ‘Gooseberry’ Çipiyle İlerliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Şili’de Dünyanın En Kuru Çölü’nde Otobur Dinozor Türü Keşfedildi

Şili’de Dünyanın En Kuru Çölü’nde Otobur Dinozor Türü Keşfedildi: Şili’deki dünyanın en kurak çölünde bitki …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör