Florida’da Bir Hacker İçme Suyunu Zehirlemeye Çalıştı

blank
Florida'da Bir Hacker İçme Suyunu Zehirlemeye Çalıştı

İçerik: Florida’da Bir Hacker İçme Suyunu Zehirlemeye Çalıştı

Florida’da Bir Hacker İçme Suyunu Zehirlemeye Çalıştı. FBI, bir bireyin veya bir grup bilgisayar korsanının bir şehrin su kaynağını zehirleme girişimini araştırıyor. Reuters ve Tampa Bay Times tarafından bildirildiği üzere, Tampa’nın yaklaşık 25 dakika kuzeyinde bulunan Florida, Oldsmar’daki kamu görevlileri, birinin geçen Cuma öğleden sonra şehrin su arıtma tesisindeki bilgisayarlardan birine yetkisiz erişim sağladığını söyledi. İstasyonu uzaktan izleyen bir çalışan, bilgisayar korsanının bilgisayarın imlecini aldığını ve şehrin su kaynağının kimyasal yapısını kontrol eden yazılıma girdiğini gördü. Daha sonra sodyum hidroksit konsantrasyonunu milyonda 100 parçadan milyonda 11,100 parçaya çıkardılar.

Kül suyu olarak da bilinen kimyasal, suyun asitliğini düzenlemek için az miktarda kullanılır, ancak eser miktarlardan daha fazlası insanlar için aşındırıcıdır. Değişikliği gören çalışan, sodyum hidroksit konsantrasyonunu hemen normal seviyelere döndürdü. İzinsiz girişin arkasında kim varsa, sorun gidermeye yardımcı olmak için uzaktan erişim için yapılandırıldığı için bilgisayarı kullanabildiler.

Bu işçi, bilgisayar korsanının eylemlerini geri almak için orada olmasa bile, yetkililer suyun şehrin kaynağına girmesinden bir günden fazla zaman alacağını söyledi. Ek olarak, suyun pH seviyesinin önemli ölçüde değişip değişmediğini tespit etmek için başka arıza korumaları da vardı. Pinellas İlçesi Şerifi Bob Gualtieri, “Arıtılmakta olan su üzerinde hiçbir zaman önemli bir olumsuz etki olmadı” dedi. “Önemlisi, halk asla tehlikede değildi.” FBI ve yerel yetkililer, pek çok ipucu olduğunu söylemelerine rağmen henüz tutuklama yapmadılar. Şu anda, saldırının ABD dışından mı kaynaklandığı belli değil.

Saldırı, ABD’nin 18.000’den fazla kamu ve özel sektör kuruluşunu etkileyen SolarWinds saldırısının ardından hala uğraştığı bir zamanda geldi. Başkan Biden’ın geçtiğimiz günlerde 1,9 trilyon dolarlık COVID-19 Yardım Planı, ülkenin siber güvenlik hazırlığını iyileştirmek için ayrılmış 10 milyar dolardan fazlasını içeriyor.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Florida’da Bir Hacker İçme Suyunu Zehirlemeye Çalıştı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor: Yeni verilere göre, küresel olarak insanlar Aralık ayında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör