Gizemli Gama Işını Kaynağının Gerçek Kimliği Ortaya Çıktı

blank
Gizemli Gama Işını Kaynağının Gerçek Kimliği Ortaya Çıktı

İçerik: Gizemli Gama Işını Kaynağının Gerçek Kimliği Ortaya Çıktı

Gizemli Gama Işını Kaynağının Gerçek Kimliği Ortaya Çıktı. Uluslararası işbirliği, NASA’nın Fermi Uzay Teleskobu’ndan gelen verilerde nötron yıldızının zayıf gama ışını titreşimlerini izlemek için yeni veri analizi yöntemlerini ve vatandaş bilim projesi Einstein @ Home’un muazzam hesaplama gücünü kullandı. Elde ettikleri sonuçlar, pulsarın Güneşimizin kütlesinin altıda biri civarında bir yıldız eşiyle birlikte yörüngede olduğunu gösteriyor. Pulsar bu yıldızı yavaş ama emin bir şekilde buharlaştırıyor. Ekip ayrıca, yoldaşın yörüngesinin zaman içinde hafif ve tahmin edilemeyecek şekilde değiştiğini de buldu. Arama yöntemlerini kullanarak, gelecekte Einstein @ Home ile daha fazla bu tür sistemler bulmayı umuyorlar.

Yüksek enerjili çıkışları çift yıldız yıldızlarını yok eden, hızla dönen nötron yıldızları olan ‘Örümcek’ pulsar sistemlerini aramak için 10 yıllık kesin veriler gerekiyordu. Pulsarlara, dişilerin çiftleştikten sonra daha küçük erkekleri öldürdükleri görülen örümcek türlerinden sonra, ‘Kara dullar’ veya ‘Kızıl Sırtlılar’ örümceği adları verilmiştir.

Monthly Notices of the Royal Astronomical Society’de yayınlanan yeni araştırma, araştırmacıların NASA’nın Fermi Uzay Teleskobu verilerini kullanarak egzotik bir ikili sistemde saniyede 377 kez dönen bir nötron yıldızını nasıl bulduklarını detaylandırıyor.

Gökbilimcinin bulguları, binlerce sivil gönüllünün Fermi Teleskobu’nun çalışmalarının çabalarına evdeki bilgi işlem gücünü ödünç veren bir ağ olan Einstein @ Home projesiyle benzersiz bir şekilde desteklendi.

Grubun araştırması, olası sinyalleri kaçırmamak için verileri çok ince bir şekilde taramayı gerektirdi. Gereken bilgi işlem gücü çok büyük. Aramanın tek bir bilgisayar çekirdeğinde tamamlanması 500 yıl alacaktı. Einstein @ Home kaynaklarının bir kısmını kullanarak 2 ayda yapıldı.

Ekip, Einstein @ Home gönüllüleri tarafından bağışlanan hesaplama gücüyle, hızla dönen nötron yıldızından gama ışını titreşimlerini keşfetti. Şimdi J2039-5617 olarak bilinen bu gama ışını pulsarı, saniyede yaklaşık 377 kez döner.

Max Planck Yerçekimi Fiziği Enstitüsü’nde doktora öğrencisi olan Lars Nieder, “Şu anda PSR J2039-5617 olarak bildiğimiz kaynağın kalbinde, hızla dönen bir nötron yıldızı olan bir pulsar olduğundan yıllardır şüpheleniliyordu” diyor. (Albert Einstein Enstitüsü; AEI) Hannover’de. “Ancak perdeyi kaldırmak ve gama ışını titreşimlerini on binlerce gönüllünün Einstein @ Home’a ​​bağışladığı hesaplama gücüyle keşfetmek mümkündü” diye ekliyor.

Gök cismi, 2014’ten beri X ışınları, gama ışınları ve ışık kaynağı olarak biliniyor. Şimdiye kadar elde edilen tüm kanıtlar, kaynağın kalbinde hafif bir yıldızın olduğu yörüngede hızla dönen bir nötron yıldızına işaret ediyordu. Ancak açık kanıt eksikti.

Bu bilmeceyi çözmenin ilk adımı, optik teleskoplarla yıldız arkadaşının yeni gözlemleriydi. Gama ışını pulsar aramasının (Einstein @ Home’un muazzam hesaplama gücüyle bile) gerçekleştirilemeyeceği ikili sistem hakkında kesin bilgi sağladılar.

Sistemin parlaklığı, nötron yıldızının arkadaşının hangi tarafının Dünya’ya baktığına bağlı olarak yörünge döneminde değişir. Çalışmanın baş yazarı Jodrell Bank Astrofizik Merkezi’nden Dr. Colin Clark, “J2039-5617 için iş başında iki ana süreç var” diye açıklıyor. “Pulsar, daha parlak ve daha mavimsi görünen hafif ağırlık arkadaşının bir tarafını ısıtır. Ek olarak, yoldaş, yıldızın görünen boyutunun yörünge boyunca değişmesine neden olan çekim kuvvetiyle bozulur. Bu gözlemler ekibin ikili yıldızın 5.5 saatlik yörünge periyodunun yanı sıra sistemin diğer özelliklerinin mümkün olan en hassas ölçümünü elde etmek için. “

Bu bilgiler ve Gaia verilerinden alınan kesin gökyüzü konumu ile ekip, NASA’nın Fermi Gama Işını Uzay Teleskobu’nun yaklaşık 10 yıllık arşivsel gözlemlerini içeren yeni bir araştırma için dağıtılmış gönüllü hesaplama projesi Einstein @ Home’un toplu hesaplama gücünü kullandı. Bu amaçla geliştirdikleri daha önceki yöntemleri geliştirerek, uzay teleskobu üzerindeki Geniş Alan Teleskobu tarafından kaydedilen gama ışını fotonlarındaki periyodik titreşimler için Fermi verilerini aramak için on binlerce gönüllünün yardımına başvurdular. Gönüllüler, bilgisayarlarının CPU’ları ve GPU’ları üzerindeki boşta hesaplama döngülerini Einstein @ Home’a ​​bağışladı.

Gama ışını titreşimlerinin frekansına ilişkin yeni bilgiler, ortak çalışanların Parkes radyo teleskopundan gelen arşiv verilerindeki radyo titreşimlerini tespit etmesine de izin verdi. Ayrıca Royal Astronomical Society’nin Aylık Bildirimleri’nde yayınlanan sonuçları, pulsarın radyo emisyonunun, yakınlardaki Redback pulsarı tarafından yoldaş yıldızdan fırlatılan materyal tarafından gölgede bırakıldığını gösteriyor.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Gizemli Gama Işını Kaynağının Gerçek Kimliği Ortaya Çıktı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör