ABD’li Havayolu Şirketleri, Elektrikli Uçan Taksi Satın Alıyor

blank
ABD'li Havayolu Şirketleri, Elektrikli Uçan Taksi Satın Alıyor

İçerik: ABD’li Havayolu Şirketleri, Elektrikli Uçan Taksi Satın Alıyor

ABD’li Havayolu Şirketleri, Elektrikli Uçan Taksi Satın Alıyor: United Airlines, önümüzdeki beş yıl içinde havalimanına yolcu uçuracağını umduğu 200 uçan elektrikli taksi satın almayı planlıyor. ABD havayolu şirketi, uçan taksi satın alma taahhüdünde bulunan ilk büyük taşıyıcılardan biridir. United Airlines, uçağı geliştirmek için 1,1 milyar dolarlık (800 milyon sterlin) bir anlaşmanın parçası olarak uçan taksi firması Archer’a da yatırım yapacak.

United Airlines, 1 milyar dolarlık bir siparişin parçası olarak Archer’ın elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) uçağını satın almak için ABD bölgesel havayolu Mesa Airlines ile işbirliği yapacak. Anlaşma, anlaşmanın ardından ABD borsasındaki hisselerini piyasaya süreceğini söyleyen start-up Archer için bir onay damgası olarak görülüyor. Başlangıçtaki diğer yatırımcılar arasında, geçen ay Fiat Chrysler ve Fransız PSA Grubu’nun birleşmesiyle kurulan yeni şirket olan otomobil üreticisi Stellantis yer alıyor.

United ve Mesa, yolcuları sıkışık otoyollar üzerinden merkez havalimanlarına uçurmak için taksileri kullanmayı tahmin ettiklerini söyledi. Kaliforniya merkezli Archer, taksilerin saatte 150 mil (240 km / s) hızla 60 mil (95 km) bir mesafeye uçabileceğini ve havalimanına seyahat eden yolcular için karbondioksit emisyonlarını neredeyse yarıya indirebileceğini söylüyor.

United Airlines CEO’su, “Doğru teknolojiyle, uçakların gezegen üzerindeki etkisini azaltabiliriz, ancak bunu erken gerçeğe dönüştürecek yeni nesil şirketleri belirlememiz ve onların yerden kalkmasına yardımcı olacak yollar bulmamız gerekiyor,” Scott Kirby yaptığı açıklamada.

United ve Mesa’nın anlaşma kapsamında 500 milyon dolar değerinde bir uçak daha satın alma seçeneği var.Koronavirüs salgını sırasında, uçakların seyahat çöküşü sırasında yere indirilmesi nedeniyle havayolları maliyetleri düşürmek zorunda kaldı. United Airlines geçen yıl 7 milyar dolardan fazla kaybetti ve binlerce işçiyi işten çıkarmaktan kaçınmak için ABD hükümetinin yardımına bel bağladı. Bazı ekonomistler, salgını, bu teşvik fonlarını karbonsuz hava yolculuğu geliştirmek için kullanmak için bir fırsat olarak görüyor.

Başka bir uçan taksi firması Volocopter, VoloCity elektrikli hava taksisini kullanarak şehir merkezlerine yolculuklar planlıyor. Ancak, yolculuk paylaşımı şirketi Uber, Aralık ayında uçan taksi birimi Elevate’i sattı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: ABD’li Havayolu Şirketleri, Elektrikli Uçan Taksi Satın Alıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Google, Android Tabletleri Eğlenceli Hale Getirmeye Çalışıyor

Google, Android Tabletleri Eğlenceli Hale Getirmeye Çalışıyor: Android tabletler düşüşte olabilir, ancak pandemi bizi yeniden …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör