BAE, Hope Sondası İle İlk Kez Mars’a Ulaştı

blank
BAE, Hope Sondası İle İlk Kez Mars'a Ulaştı

İçerik: BAE, Hope Sondası İle İlk Kez Mars’a Ulaştı

BAE, Hope Sondası İle İlk Kez Mars’a Ulaştı. Birleşik Arap Emirlikleri’nden bir sonda Salı günü Mars’a başarıyla ulaştı ve ülkeye, Güneş’ten dördüncü gezegeni incelemek için uzay aracı gönderen küçük bir uzay yolculuğu güçleri grubunda bir yer kazandı. BAE, misyonun Mars’ın hava durumu modellerinde önemli keşifler sağlayacağını ve ekonomisini petrol bağımlılığından kurtarmaya çalışırken yeni bir bilim ve teknoloji sektörünü katalize edeceğini umuyor.

BAE’nin başkan yardımcısı Mohammed bin Rashid Al Maktoum, Dubai’deki görev kontrolünün, Hope uzay aracının saat 11: 14’de Mars çevresinde yörüngeye yerleştirilmesinin onaylanmasını kutlarken, “Görev tamamlandı,” tweet attı.

Görev mühendisleri, SUV boyutundaki Hope sondasının saat 10: 30’da ET’de Mars Orbit Insertion (MOI) adı verilen karmaşık ve tam otomatik bir manevra gerçekleştirdiğini söyledi. Bu manevra, uzay aracının yolculuğunun son ayağındaki frenleri sarsarak, Hope’un Delta-V iticilerinin altısını 27 dakika boyunca ateşleyerek 75.000 mil / saat 11.000 mil / saate kadar yavaşlatır. Yavaşlama Hope’un, yedi aylık yolculuğunda resmi olarak bitiş çizgisini geçerek Mars çevresinde bir “yakalama yörüngesine” girmesine izin verdi.

Misyonun proje direktörü Omran Sharaf, “MOI, Mars yolculuğumuzun en kritik ve tehlikeli kısmıydı ve Hope sondasını daha önce hiç karşılaşmadığı baskılara ve baskılara maruz bırakıyordu,” dedi. “Ulaşılan bu muazzam dönüm noktasıyla, şimdi bilim yörüngemize geçmeye ve bilim verilerini toplamaya hazırlanıyoruz.”

Uzay aracının manuel, gerçek zamanlı kontrolü imkansızdır, bu nedenle Hope, bu yörünge danslarını kendi başına gerçekleştirecek şekilde programlanmıştır. NASA’nın Derin Uzay Ağı üzerinden 22 dakikalık bir gidiş-dönüş iletişim gecikmesi nedeniyle, görev kontrolü, 11:14 AM ET’ye kadar başarılı bir MOI yakma onayına sahip değildi.

Görev yöneticileri için Hope’un Mars’a gelişi, BAE’nin derin uzaya ilk görevinde sinir bozucu bir zirveydi. Uzay aracı, geçen Temmuz ayında Japonya’nın Tanegashima Uzay Merkezi’nden fırlatıldıktan sonra, Dünya ve Mars’ın Güneş etrafındaki yörüngelerinde hizalanmasıyla 300 milyon mil yol kat etti. Ayrıca, yarın gelen bir Çin uzay aracı ve önümüzdeki hafta NASA’nın Perseverance gezgini ile bu ay gezegeni ziyaret eden üç Mars uzay aracından ilki.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: BAE, Hope Sondası İle İlk Kez Mars’a Ulaştı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör