Çin’in İnsansız Uzay Aracı Mars Yörüngesine Başarıyla Girdi

blank
Çin’in İnsansız Uzay Aracı Mars Yörüngesine Başarıyla Girdi

İçerik: Çin’in İnsansız Uzay Aracı Mars Yörüngesine Başarıyla Girdi

Çin uzay ajansı, ülkenin kızıl gezegene yaptığı ilk bağımsız görevde, Çarşamba günü vidasız bir Çin uzay aracının, Dünya’dan 6-1 / 2 aylık bir yolculuktan sonra Mars’ın yörüngesine başarıyla girdiğini söyledi.

Çin Ulusal Uzay İdaresi yaptığı açıklamada, robot sondasının iticilerini Pekin saatiyle 19: 52’de (5:22 IST) 15 dakikalık bir şekilde yaktığını ve uzay aracını, uzay aracı tarafından yakalanabileceği bir hıza yavaşlattığını söyledi. Mars’ın yerçekiminin çekilmesi.

Mayıs veya Haziran ayında, Tianwen-1, Mars’ın kuzey yarımküresinde Utopia Planitia olarak bilinen devasa bir düzlüğe yedi dakikalık hızlı bir inişle 240 kg’lık bir gezici taşıyan bir kapsülü indirmeye çalışacak.

İniş başarılı olursa, güneş enerjisiyle çalışan gezgin, Mars yüzeyini 90 gün boyunca keşfedecek, toprağını inceleyecek ve yere nüfuz eden bir radar kullanarak herhangi bir alt yüzey suyu ve buz da dahil olmak üzere eski yaşam belirtilerini arayacak.

İki bin yıl önce yazılmış bir Çin şiirinin adı olan Tianwen-1 veya “Cennete Sorular”, Rusya ile birlikte fırlatılan bir sonda 2011’de Dünya’nın yörüngesinden ayrılamaması sonrasında Çin’in gezegene yaptığı ilk bağımsız görevdir.

Sonda, bu ay Mars’a ulaşan üç kişiden biri. Birleşik Arap Emirlikleri tarafından fırlatılan Hope uzay aracı, Salı günü gezegenin yörüngesine başarıyla girdi. Umut bir iniş yapmayacak, ancak hava durumu ve atmosferi hakkında veri toplayan Mars’ın yörüngesine dönecek.

Tianwen-1 ayrıca, Mars atmosferini yüksek çözünürlüklü bir görüntü kamerası da dahil olmak üzere bir dizi araçla ölçen bir yörünge bileşenine sahip olacak.

İki sonda, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Hindistan tarafından fırlatılan Mars’ın üzerinde yörüngedeki diğer altı uzay aracına katılıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en iddialı Mars görevinde, 1 tonluk Perseverance sondasının 18 Şubat’ta gelmesi bekleniyor. Jezero Krateri adı verilen sarp kayalıkların bulunduğu kayalık bir depresyona derhal iniş yapacak.

Perseverance, yüzeyde gelecekteki bir görev tarafından alınmak üzere kaya örnekleri toplayacak. Diğer iki NASA gezgini – Curiosity ve InSight – şu anda gezegenin yüzeyinde çalışıyor.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin’in İnsansız Uzay Aracı Mars Yörüngesine Başarıyla Girdi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör