NASA ve SpaceX’ten Yeni Uzay Projesi

blank
Salgın Ve Pandemi Uzay Endüstrisini Durduramadı

İçerik: NASA ve SpaceX’ten Yeni Uzay Projesi

NASA ve SpaceX’ten Yeni Uzay Projesi : NASA, ajansın Ay’ın yörüngesindeki planlı bir karakol olan Lunar Gateway’in ilk iki unsurunu fırlatmak için SpaceX’in ağır kaldırma Falcon Heavy roketini seçti. Bir tahrik modülü ve astronot yaşam alanları olan iki Gateway parçası, başlangıçta ayrı ayrı fırlatılmak üzere tasarlandı, ancak NASA, 332 milyon dolarlık tek seferlik bir çözüm olarak SpaceX’in Falcon Heavy’i seçti.

NASA Salı gecesi yaptığı açıklamada, SpaceX’in en güçlü operasyonel roketi Falcon Heavy, hem Gateway’in Güç ve Tahrik Elemanını (PPE) hem de Yaşam ve Lojistik Karakolunu (HALO) tek bir entegre yük olarak uzaya göndereceğini söyledi. NASA, başlangıçta Maxar tarafından inşa edilen KKD’nin ve Northrop Grumman tarafından inşa edilen HALO’nun iki ayrı roketin üzerine fırlatıldıktan sonra uzayda çiftleşmesini planladı, ancak ajans geçen yıl maliyetleri düşürmek için tek bir görevde bunları birlikte fırlatmaya karar verdi.

NASA’nın genel müfettişi geçen yıl yayınlanan bir raporda bunun yerine hem Maxar’ın KKD’si hem de Northrop’un HALO’su için “birkaç bileşenin yeniden tasarlanması nedeniyle maliyet artışlarına katkıda bulundu. Bu iki unsurun birlikte fırlatılmasının riskli olabileceğini, çünkü “ticari olarak satılan roketler için çok ağır veya roketin kaplaması için çok uzun olabileceğini” ekledi. NASA sözcüsü Monica Witt, The Verge’e roketin nihayetinde NASA’nın performans gereksinimlerini karşıladığını söyledi.

Bu rapor ayrıca, Ağ Geçidi unsurlarının birleştirilmesinin “Ay yörüngesine daha uzun süreli bir uçuşla” sonuçlanacağını ve bu da göreve ekstra maliyetler ekleyebileceğini buldu. Witt, yakın zamanda açıklanan 332 milyon dolarlık fiyat etiketine dahil edilen maliyetler arasında “yük işleme tesisleri, destek yüklenicileri, menzil desteği, uzay aracı itici güçleri, iletişim ve telemetri” olduğunu söyledi. Başlangıçta ayrı roketler için tasarlanmış iki Ağ Geçidi elemanının fırlatılmasının ağır boyutunu ve ağırlığını karşılamak için maliyetin Falcon Heavy’nin yük kabuğundaki herhangi bir değişikliği destekleyip desteklemeyeceğini söylemeyi reddetti. SpaceX, yorum için bir istek göndermedi.

332 milyon dolar, ajansın daha önce yaklaşan başka bir Falcon Heavy fırlatması için verdiğinden üç kat daha fazlaydı – NASA, SpaceX’e 2022’de roketteki Psyche asteroit görevini başlatmak için 117 milyon dolar ödeyecek. Ancak SpaceX, daha önce Falcon Heavy fırlatmaları için yüksek fiyatlar emretti. SpaceX’in başkanı Gwynne Shotwell, 2020’nin sonlarında tek bir Falcon Heavy lansmanı için Hava Kuvvetleri’nden 316 milyon dolar aldı, ancak bu yüksek fiyat etiketi “çoğunlukla altyapıyı yansıtıyor” dedi. Bir FAA dosyalamasına göre, bu altyapı, ulusal güvenlikle ilgili yükleri işlemek için gereksinimleri karşılayan yeni bir mobil hizmet kulesi içeriyor.

Fiyatın ötesinde, NASA’nın iki unsuru birleştirme kararı, dahil olan her bir şirketten bazı karmaşık hokkabazlıklar anlamına geliyordu. Maxar’ı, PPE’yi ve diğer uyduları fırlatmak için SpaceX ile zaten imzaladığı bir sözleşmeyi iptal etmeye zorladı. Şirket, SpaceX’e NASA’dan gelen 6 milyon dolar dahil 27,5 milyon dolar ödedi. Bu sorunu çözmek için Witt, ajansın “önceki başlatma hizmetini kaldırmak için Maxar ile sözleşme değişiklikleri müzakere ettiğini” söyledi.

Ve Northrop için, HALO yaşam alanını PPE ile birlikte başlatmak, şirketi, müfettiş genel raporuna göre, başlangıçta paketlenmiş olarak göndermeyi planladığı kargoyu tıraş etmeye zorladı. Şimdi, “HALO başlangıçta öngörüldüğü gibi ek kargo teslim edemeyecek ve bu da yörüngede planlanandan daha erken ikmalle sonuçlanacak”, bu da ek bir roket fırlatmanın gerekli olabileceği anlamına geliyor.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA ve SpaceX’ten Yeni Uzay Projesi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör