Tesla 1,5 Milyar Dolarlık Bitcoin Satın Aldı

blank
Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz

İçerik: Tesla 1,5 Milyar Dolarlık Bitcoin Satın Aldı

Tesla 1,5 Milyar Dolarlık Bitcoin Satın Aldı. Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık bitcoin satın almasının ve gelecekte bitcoin’i ödeme olarak kabul edeceğini duyurmasının ardından, Bitcoin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Kripto varlık şirketi blockchain.com’da araştırma başkanı ve London School of London School’da misafir araştırmacı olan Garrick Hileman, “Elon [Musk] gibi geleceği icat eden insanlardan daha güvenilir bir onay olduğunu hayal etmek zor” diyor. Ekonomi.

Fiyatlar yüksek olduğunda, bitcoin “madenciliği” – işlemleri doğrulayarak yeni coin’ler yaratmak – hızlanır. Ancak bu madencilik neredeyse gerçekleşse de, gerçek dünyada bir iklim krizini körükleyen sera gazı emisyonlarına neden oluyor. Bu, Tesla’nın “dünyanın sürdürülebilir enerjiye geçişini hızlandırma” misyonuyla çelişiyor. Bitcoin’i benimsemesiyle, enerjiyi oldukça sürdürülemez veya en azından verimsiz bir şekilde tasarım gereği yutan bir kripto para biriminin yükselişini hızlandırıyor.

Bitcoin, finansal işlemleri denetlemek için banka gibi üçüncü bir tarafa olan ihtiyacı ortadan kaldırmak için oluşturuldu. Ancak bir bankanın güvenlik sistemleri olmadan, madencilerin ultra karmaşık sayısal problemleri çözmelerini gerektirerek bitcoin kayıtları güvenli ve doğru bir şekilde tutulur. Madencilerin bu sorunları çözmek için enerjiye aç makinelere ihtiyaçları var, bu da bitcoin ile ilişkili iklim kirliliğine neden oluyor. İnsanları kayıtları ele geçirmeye veya bozmaya çalışmaktan caydırmak için kasıtlı olarak zor olan “çalışma kanıtı” adı verilen bir sistemdir. Ayrıca, makinelerin maliyeti ve yedikleri tüm enerji nedeniyle Bitcoin çıkarmak pahalı hale geliyor.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nde araştırma üyesi olan Michel Rauchs, “Hile yapmaktansa kurallara göre oynamak daha karlı olmalı, tüm bunların arkasındaki fikir aslında bu,” diyor. “Ve bunu çevrimiçi olarak güvenilir bir şekilde yapmanın tek yolu, bu bilgi işlem bulmacaları aracılığıyla elektrik yakmaktır.”

Bitcoin bir ülke olsaydı, yıllık elektrik tüketimi dünyada 30. sırada yer alırdı. Bitcoin’in enerji tüketiminin güncellenmiş bir tahminini tutan Cambridge Alternatif Finans Merkezi’ne göre, Norveç’in tükettiği enerji miktarının hemen altında ve Arjantin’den biraz daha fazla enerji kullanır. Bitcoin’in fiyatı yükseldikçe, Bitcoin’in enerji tüketimi Ekim ayından bu yana istikrarlı bir şekilde arttı. Bu balon patlayabilir, ancak Tesla’nın bitcoin için teklifi, bitcoin’in fiyatına ve onun karbondioksit emisyonlarına ek bir artış sağladı.

Danimarka Aalborg Üniversitesi’nde bitcoin’in çevreye etkisi üzerine 2019 tarihli bir makale yayınlayan Susanne Köhler, “Fiyat dışında etkiyi azaltacak bir araç olmadığını düşünmenin endişe verici olduğunu düşünüyorum” diyor. Bitcoin madenciliği yapan makineler zamanla daha verimli hale geldi, ancak bu, bitcoin’in enerji sorununu çözmedi. Bitcoin verimsizlik temeli üzerine inşa edildiğinden, cihazlar bunları çözmede daha iyi hale geldikçe bulmacaları da giderek zorlaşıyor.

Rauchs, “Bu, ‘işin kanıtı’ mekanizması değişmediği sürece, durumun gelecekte de değişmeyeceği bir şey,” diyor. “Bitcoin fiyatı ne kadar yüksek olursa, benim için o kadar karlı olur. Bu nedenle, madenci ne kadar çok madenci bu yarışmaya katılmak isteyecek ve toplamda o kadar fazla elektrik yakılacak – temel ekipman ne kadar enerji verimli olursa olsun. “

Köhler, diğer kripto para birimlerinin bir tür güvenlik sistemi olarak “iş kanıtı” nı kullanmaktan uzaklaşmaya başladığını belirtiyor. Ortaya çıkan alternatifler çok fazla enerji tüketmez. Örneğin, “teminat kanıtı” adı verilen bir model, işlemleri doğrulamak için bu kadar çok karmaşık bulmaca gerektirmez. İklim bilincine sahip tüketiciler, ister kripto para birimleriyle ister elektrikli araçlarla ilgilensinler, bu tür farklılıkları akıllarında tutmak isteyebilirler.

Queensland Üniversitesi’nden ekonomi profesörü John Quiggin, bir e-postada Tesla’nın kararını “çevresel vandalizm” olarak nitelendiren, iklim değişikliğinden endişe duyan müşterilerin diğer otomobil üreticilerinin elektrikli araçlarını düşünmek isteyebileceğini söylüyor. Quiggin, “Enerji geçişiyle ilgili endişeleriniz varsa, belki de partiye geç kalabilecek General Motors’a bakmalısınız, ancak en azından bitcoin’e geçeceklerini hayal edemezsiniz” dedi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Tesla 1,5 Milyar Dolarlık Bitcoin Satın Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör