Türk Uzay Ajansından Uzay ve Uzay Limanı Projesi

blank
Türk Uzay Ajansından Uzay ve Uzay Limanı Projesi

İçerik: Türk Uzay Ajansından Uzay ve Uzay Limanı Projesi

Türk Uzay Ajansından Uzay ve Uzay Limanı Projesi: Yıllardır beklenen Milli proje, 9 Şubat 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Ulusal Kongre ve Kültür Merkezi’nde açıklandı. Ulusal Uzay Programında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde duyuruldu. Ay misyonu, bölgesel konumlandırma ve zamanlama sistemi ve uzay teknolojileri geliştirme bölgesi gibi projeler başlatıldı.

Uzayda bağımsız bir güç olmanın uzaya erişimden geçtiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu alandaki en önemli altyapının uzay işi yapmak olduğunu ifade etti. Bu nedenler neticesinde 4. Hedef olarak lanse edilen uzaya erişimi sağlama ve uzay limanı operasyonu kurma hedefini açıkladı. Türkiye’nin coğrafi konumu, karlılık açısından ticari bir uzay limanı olduğunu belirten Başkan Erdoğan, şirkete göre dost ve müttefik ülkelerin uzay limanından en uygun coğrafya ile görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Kendi roket fırlatma tesisimizin başlangıcından bu yana kendi uydu misyonumuzu başlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu hedefler neticesinde Türkiye’nin farklı ülkelerin yük taşıma kapasitesinde kuracağı Uzay Limanı’nı tanıyacaktır. Bu hedef Türkiye’nin bağımsızlığını kazanarak uzaya erişimde ticari gelir elde edebilecek. Uzay Limanı’nın yeri net olmasa da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lansman’da bu konuda yoğun çalışmaların sürdüğünü duyurdu.

Mikro Uydu Fırlatma Tesisi ve Uzay Limanı tahmini kullanımı
Daha önce Uydu Teknolojileri Haftası kapsamında telekonferans yöntemiyle yayına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkemizden kendi roketlerimizle uydu fırlatma hedefimiz olduğunu söyledi. Mikro Uydu Fırlatma Tesisi olarak adlandırılan tesiste, mikro uydu fırlatma sistemi (MUFS) ve DeltaV Hibrit Prob Roketinin 100 kg’ın altındaki mikro uyduları fırlatması bekleniyor. Büyük uydulara göre nispeten daha hafif olan mikro ve mini uydular bu tesiste fırlatılırken Uzay Limanı kapsamında uzaya ağır uydular / faydalı yükler fırlatılacağını düşünüyorum. Mikro Uydu Fırlatma Tesisi (MUFT) inşaatı devam ederken tesisin konum ve durum bilgileri paylaşılmadı.

Son zamanlarda birçok ülke ile artan ikili ilişkilerle Türkiye, potansiyel dost ve müttefikleri barındıran ülkelerle uygun coğrafi bölge için Uzay Limanı’nı söyledi. İleride yapılması planlanan limanın lokasyon bilgisi ve hangi ülke ile anlaşma yapılacağı netleşecek.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Türk Uzay Ajansından Uzay ve Uzay Limanı Projesi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör