Mutasyona Uğramış Koronavirüsten Nasıl Korunulur?

blank
Mutasyona Uğramış Koronavirüsten Nasıl Korunulur?

İçerik: Mutasyona Uğramış Koronavirüsten Nasıl Korunulur?

Mutasyona Uğramış Koronavirüsten Nasıl Korunulur? Covid-19 salgını, yaklaşık bir yıldır tüm yaşam akışımızı değiştirdi. Hastalık halen maske, mesafe, hijyen önlemleri ve nihayet aşılama yöntemi ile kontrol edilmeye çalışılmaktadır. Ancak İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika’da tespit edilen ve tüm dünyaya hızla yayılmaya başlayan mutasyona uğramış COVID-19 virüsü, toplumda gün geçtikçe endişeyi artırıyor. Araştırmalarda artık daha bulaşıcı olan ve hastalığın daha ağır olmasına neden olan mutasyona uğramış virüsler artık ülkemizde görülüyor.

Tek başına aşılama, hem COVID-19 hem de mutasyona uğramış COVID-19 virüsüne karşı koruma sağlamak için yeterli olmayabilir. Maske ve mesafe kurallarına uymak ve yaşam tarzınızda yeni düzenlemeler yapmak virüsle mücadelede etkin rol oynamaktadır. Memorial Şişli Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. M. Servet Alan, mutasyona uğrayan COVID-19 virüsü ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Virüsler sürekli mutasyona uğrar
COVID-2 hastalığının etken maddesi olan SARS-CoV-19 genetik materyalindeki değişiklikler (mutasyonlar) doğal olarak ve herhangi bir yerde meydana gelebilir. RNA virüsleri kolay ve hızlı bir şekilde mutasyona uğrar. Virüsler, sürekli gelişen mutasyonlarla değişime uğrar ve zamanla değişken virüsler oluşturur. Varyantlar, benzerlerinden biraz farklı olan formlardır. Bu değişiklik virüsün çoğalmasına ve devam etmesine yardımcı olmazsa, virüs kaybolacaktır. Bazı değişken virüsler kalıcıdır. COVID-19 salgınında dünyada çeşitli varyant COVID-19 virüsleri tespit edilmiştir. Daha yeni COVID-19 varyantları, virüslerin daha kolay bulaşmasına ve daha ciddi hastalıklara neden olabilir.

İngiltere’de ortaya çıkan virüs tüm dünyaya yayıldı
COVID-19 bir koronavirüstür. Koronavirüsün genetik yapısındaki değişiklikler sürekli olarak izleniyor. Çalışmalar, değiştirilmiş virüsün nasıl yayılacağına ve enfekte kişiler üzerinde ne tür etkilere neden olacağına dair fikir vermektedir. Üç ülkede görülmeye başlanan COVID-19 varyantlarını şu şekilde sıralamak mümkün:

Birleşik Krallık’ta 1.1.7 sonbaharında tespit edilen B.2020 varyantı çok sayıda mutasyon içerir. Bu varyantın diğer varyantlardan daha kolay ve daha hızlı yayıldığı bulunmuştur. Varyantın diğerlerinden daha yüksek ölüm riskine neden olabileceği düşünülmektedir. İngiltere varyantının ülkemiz dahil tüm dünyaya hızla yayıldığı tespit edilmiştir.

Güney Afrika’da, B.1.351 varyantı ilk olarak Ekim 2020’de tanımlanmıştır. B.1.1.7’ye benzer bazı mutasyonlar vardır.

Brezilya’da tespit edilen P.1 varyantı ilk olarak Ocak 2021’de Brezilya’dan Japonya’ya giden gezginlerin rutin taraması sırasında dört kişide tespit edildi. Bu varyant, antikorlar tarafından tanınmasını engelleyebilecek bir dizi mutasyona sahiptir.

Virüsten korunmada aşı, maske, sosyal mesafe ve hijyen çok önemlidir
Sürekliliğini sağlamak için yapısını değiştirerek mutasyona uğrayan yeni COVID-19 varyantı, diğer varyantlara göre daha kolay ve daha hızlı yayılmakta, hastalığın daha şiddetli ve ölümcül olma riskini artırmaktadır. Hastaların ayrıca daha fazla hastaneye yatış ve yoğun bakım tedavisine ihtiyacı olacak. Kullanımda olan aşılar, şimdiye kadar tanımlanan varyantlara karşı etkili olmaya devam etmektedir. Ancak aşılama tek başına hastalığın bulaşıcılığını ortadan kaldırmayabilir. Aşılanan kişilerin hastalansa bile hastalıktan kurtulacağı düşünülmektedir.

Aşı uyuşukluğu, virüsün daha fazla insana yayılmasına ve çoğalmasına, yeni mutasyonların gelişmesine ve hastalığın kalıcı olmasına neden olabilir. Hastalığın yayılmasını önlemek için aşağıdaki kurallardan bazılarına uymak çok önemlidir;

  • Aşı olmayı ihmal etmeyin
  • Gerekirse kalabalık ve kapalı ortamlarda çift maske takın.
  • Halka açık yerlerde uzun süre kalmayın, gerektiğinde iki metre mesafe bırakın
  • Temizliğe her zamankinden daha fazla dikkat edin
  • İzolasyon ve karantina kurallarına dikkatlice uyun
  • Kronik bir hastalığınız varsa, işinizi evden yapmaya çalışın.
  • Salgın kontrol altına alınana kadar zorunlu durumlar dışında evde kalın

Bu kurallara uyulmadığı takdirde, daha hızlı mutasyona uğrayarak yayılmaya başlayan yeni COVID-19 virüsü, uzun süre kalıcı olarak tüm dünyayı etkilemeye devam edebilir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Mutasyona Uğramış Koronavirüsten Nasıl Korunulur?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Covid-19 Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Covid-19 Aşısının Yan Etkileri Nelerdir? Covid-19 aşılama süreci devam ederken; Hala birçok soru cevap bekliyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör