Nvidia’nın Qualcomm’a 40 Milyar Dolarlık Teklifine İtiraz Geldi

blank
Nvidia'nın Qualcomm'a 40 Milyar Dolarlık Teklifine İtiraz Geldi

İçerik: Nvidia’nın Qualcomm’a 40 Milyar Dolarlık Teklifine İtiraz Geldi

Nvidia’nın Qualcomm’a 40 Milyar Dolarlık Teklifine İtiraz Geldi. Haber kaynaklarına göre yonga üreticisi Qualcomm, NVIDIA’nın teklif ettiği 40 milyar dolarlık ARM satın almasına sessizce itiraz etti. Şirketin, Federal Ticaret Komisyonu’na (FTC) ve İngiltere, AB ve Çin’deki düzenleyici muadillerine, yaklaşan devralımla ilgili endişeleri olduğunu söyledi. Qualcomm’un özellikle satın almaya karşı çıktığı söyleniyor çünkü NVIDIA’nın ARM’ın işlemci mimarisi tasarımlarını diğer şirketlere lisanslamasını engelleyeceğine inanıyor. ARM şu anda Qualcomm dahil olmak üzere 500’den fazla şirketin teknolojisini kullanmasına izin veriyor.

Bir NVIDIA sözcüsü CNBC’ye, “İnceleme sürecini sürdürürken, hem düzenleyicilerin hem de müşterilerin ARM’nin açık lisanslama modelini sürdürme ve ARM lisans sahipleriyle şeffaf, işbirliğine dayalı bir ilişki sağlama planımızın faydalarını göreceğinden eminiz.” “ARM vizyonumuz, tüm ARM lisans sahiplerinin işlerini büyütmelerine ve yeni pazarlara açılmalarına yardımcı olacak.” Yorum yapmak için Qualcomm’a ulaştık.

CNBC’ye göre, FTC geçtiğimiz günlerde ARM, şu anki sahibi SoftBank ve NVIDIA’dan aylar sürebilecek bir süreç olan ek bilgi ve dokümantasyon sağlamasını istedi. Ayrıca, nihai bir kararı bildirebilecek içgörüye sahip olabilecek şirketlerle de konuşuyor. Ağdan bir kaynak, “Çok kapsamlı, çok acı verici ve çok uzun bir soruşturmaya bakıyorsunuz” dedi.

Nihayetinde, NVIDIA’nın ARM için niyetleri, düzenleyicilerin aldığı kararlarda şirketin mevcut iş modeli kadar önemli bir rol oynamayabilir. ARM, teknolojideki neredeyse tüm diğer varlıklara benzemez. Lisanslama modeli, Qualcomm, Apple ve Samsung gibi şirketlerin işlemci mimarisi tasarımlarını kullanmalarına ve birbirleriyle aşağı yukarı rekabet eden yongalar oluşturmalarına olanak tanır.

Politika, satın alma sürecini aynı hızla yavaşlatabilir. ABD’de, siyasi yelpazenin her iki tarafında da büyük teknolojiyi dizginlemek için destek var. Ancak bu ayın başlarında Senatör Amy Klobuchar, NVIDIA gibi şirketlerin geçmesi halinde daha küçük firmalar satın almasını zorlaştıracak bir yasa çıkardı. FTC anlaşmayı onaylasa bile, Çin’deki daha da zor düzenleyici engelleri aşması gerekecek. Tüm işaretler, Huawei gibi yerli teknoloji devlerinin rekabet gücü açısından kritik öneme sahip bir şirketin kontrolünü ABD’li bir firmaya devredeceği ve böylece iki ülke arasında devam eden ticaret savaşına dahil edeceği gerekçesiyle devralmaya karşı çıkan ülkeye işaret ediyor.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Nvidia’nın Qualcomm’a 40 Milyar Dolarlık Teklifine İtiraz Geldi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör