Çin, Tianwen-1 Sondası ile Mars’a Ulaşan Son Ülke Oldu

blank
Çin, Tianwen-1 Sondası ile Mars'a Ulaşan Son Ülke Oldu

İçerik: Çin, Tianwen-1 Sondası ile Mars’a Ulaşan Son Ülke Oldu

Çin, Tianwen-1 Sondası ile Mars’a Ulaşan Son Ülke Oldu. Sondanın gelişi Çin’i gezegene ulaşan altıncı uzay yolculuğu gücü yapıyor. Aynı zamanda, BAE’nin Hope yörüngesinin Salı sabahı Mars yörüngesine girmesinden bir gün sonra, ilk Mars görevini kutlayan bu ay ikinci ülke oldu.

“Cennete sorular” veya “cenneti sorgulama” anlamına gelen Tianwen-1, geçen yıl Temmuz ayında Çin’in güneyindeki Wenchang’dan fırlatılan beş tonluk bir gezici, iniş aracı ve yörünge aracı paketidir. Çin, Güneş etrafındaki yörüngelerinde Dünya ile yakından hizalanan Mars’a uzay aracı fırlatmak için dar, kabaca iki aylık bir süre kullanan üç ülkeden biriydi – bu, yalnızca iki yılda bir gerçekleşen bir hizalama.

Çin devlet medyası Çarşamba sabahı Tianwen-1’in toplam 295 milyon mil seyahat ettikten sonra Mars’ın yörüngesine girmek için başarılı bir fren manevrasını tamamladığını doğruladı. Tianwen-1’in yörünge kontrol motoru 6:52 ET’de ateşlendi ve kademeli bir yörünge yerleştirme için seyir hızını hızla yavaşlatmak için 15 dakika ateşlendi.

“Uçsuz bucaksız evreni keşfetmek tüm insanlığın ortak hayalidir. Çin Ulusal Uzay İdaresi direktörü Zhang Kejian Çarşamba günü yaptığı açıklamada, insanlığın uzay keşfini daha da ileri götürmek için dünyanın her yerindeki ülkelerle samimi bir işbirliği yapacağız ve el ele gideceğiz.

Uzay aracı, onu Mars yüzeyinden 39

8 mil uzağa götürecek bir yörüngeye yerleşti ve burada Utopia Planitia bölgesindeki iniş alanını inceleyerek birkaç ay geçirecek. Mayıs ayında, arazi aracı ve gezici uzay aracından ayrılacak ve gezegen yüzeyinin altında büyük miktarda su buzu bulunduğu Utopia Planitia’ya inmek için cüretkar bir girişimde bulunacak. Başarılı olursa Çin, ABD’den sonra Mars yüzeyine bir gezici iniş yapan ve onu işleten ikinci ülke olacak.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin, Tianwen-1 Sondası ile Mars’a Ulaşan Son Ülke Oldu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör