Google’ın Küresel Medya İmparatorluğu Tehdit Altında

blank
Google'ın Küresel Medya İmparatorluğu Tehdit Altında

İçerik: Google’ın Küresel Medya İmparatorluğu Tehdit Altında

Google’ın Küresel Medya İmparatorluğu Tehdit Altında: Google, önerilen bir medya yasası nedeniyle Avustralya’yı terk etmekle tehdit ediyor. Bu, arama devinin diğer ülkelerde karşı karşıya kalacağı kesin bir savaş.

Geçtiğimiz ay Google, hükümetin ülke yayıncılarına haber bağlantıları ve arama motoru yüzeyleri için ödeme yapmaya zorlayan yeni bir yasa tasarısını geçirmesi halinde Avustralya’da arama sonuçlarını vermeyi durdurabileceğini söyledi. Avustralya’dan ayrılmak, 25 milyon vatandaşını, ülkenin günlük aramalarının neredeyse% 95’ini gerçekleştiren, dünyanın en çok kullanılan arama motorundan mahrum bırakacaktır.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison 21 Ocak’ta gazetecilere verdiği demeçte, “Tehditlere cevap vermiyoruz” dedi. Ülke, “Avustralya’da yapabilecekleriniz” konusunda kendi kurallarını koyuyor.

O zamandan beri gerginlikler soğudu ve Morrison, geçen hafta Google CEO’su Sundar Pichai ile “yapıcı” bir görüşme yaptı. Ancak, Avustralya’nın Facebook’u da kapsayan Haber Medyası Pazarlık Yasası tasarısı için önerilen yedi aylık savaş sona ermedi. Parti, iki partili bir Senato komitesinin Temsilciler Meclisi’nin tasarıyı geçirmesini tavsiye eden bir soruşturma raporu yayınladığı Cuma günü yeni bir safhaya geçti.

Google ile Canberra arasındaki çatışma, Avustralya’nın el değmemiş plajlarından çok uzakta dalgalanacak. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, Google, Facebook ve diğer teknoloji şirketlerinin medya ortamlarında yarattığı tahribatı hesaba katıyor. Kanadalı bir bakan, Avustralya’nın önerilen Medya Yasasını destekledi ve Google ile Facebook’un ülkesindeki yayıncılara ödeme yapmasını istedi. Avrupa Parlamentosu üyesi Alex Saliba, CNET’e benzer tedbirleri gelecek AB mevzuatına dahil etmek istediğini söyledi. Rakipler de izliyor. Google’ın başlıca arama motoru rakibi Microsoft, ABD’de benzer düzenlemeleri teşvik etti.

Brooklyn Hukuk Fakültesi’nde teknoloji hukuku ve politikasını araştıran profesör Frank Pasquale, “Bu çok güçlü bir emsal teşkil edecek” dedi. “Bu, Google’ın tüm düzeylerde düzenleyici eylemler konusunda yürüttüğü küresel mücadelenin simgesidir.”

Geçen Aralık ayında Temsilciler Meclisi’ne giren News Media Pazarlık Yasası tasarısı, Avustralya’nın rekabet gözlemcisi ACCC tarafından Google ve Facebook’u yayıncılarla pazarlık yapmaya zorlamak için tasarlandı. Google ve yerel yayıncıların yasa haline geldikten sonraki üç ay içinde bir anlaşmaya varmaları gerekir, aksi takdirde devlet tarafından atanan bir heyet tazminata karar verir. Ayrıca Google’ın, algoritmasında yapılan değişiklikleri yürürlüğe girmeden önce yayıncıları bilgilendirmesi gerekir.

Google, aramada ortaya çıkan snippet’ler için ödeme yapmanın açık internet fikrini baltaladığını söylüyor. Şirket ayrıca tahkim sürecinin haksız şekilde yüksek ücretlerle sonuçlanacağını savunuyor. Bir Google sözcüsü yaptığı açıklamada, arama motorunun ülkeden çıkışının “en kötü durum senaryosu” olacağını söyledi. “Tüm bu süreç boyunca olduğu gibi, uygulanabilir bir Kod için bir çözüme ulaşma kararlılığımızı sürdürüyoruz.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google’ın Küresel Medya İmparatorluğu Tehdit Altında

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Apple’dan Xbox’tan Sonra Microsoft’a Ültimatom

Apple’dan Xbox’tan Sonra Microsoft’a Ültimatom. Epic ile Apple davasının ilk haftası sona ererken Apple, Epic’in …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör