Hyundai’den Yeni Bir Robot: TIGER-X

blank
Hyundai'den Yeni Bir Robot: TIGER-X

İçerik: Hyundai’den Yeni Bir Robot: TIGER-X

Hyundai’den Yeni Bir Robot: TIGER-X: Robot teknolojileri ve ileri mobilite yatırımlarına devam eden Hyundai Motor Group, iki yıl önce CES Tüketici Elektroniği Fuarı’nda tanıttığı üst düzey mobilite araç (UMV) konseptini TIGER adı altında seri üretime geçirmeye hazırlanıyor. Intelligent Ground Excursion Robot Dönüşümü). Teknolojik robot, Hyundai Motor Group’un Kaliforniya, ABD’deki New Horizons Studio şirketi tarafından geliştirildi.

Üstün yeteneklere sahip olan akıllı robot, ulaşılması zor arazilerde ve zorlu doğa koşullarında kullanılacak. Modüler bir platform üzerine inşa edilen TIGER, çok kullanışlı bir ayak ve tekerlek sistemine sahiptir. Bu özel yetenekli hareket sistemi sayesinde, robot 360 derece yön kontrolü yapabiliyor ve ayrıca uzaktan gözlem için özel sensörler kullanıyor. Ayrıca TIGER, tam şarjlı olmak ve ulaşılması zor yerlerde hareket komutlarını artırmak için insansız hava araçlarına (İHA) da bağlanabilir.

Robotun gövdesinde nispeten büyük bir yük bölmesi var. Böylelikle zor bölgelere acil teslimat veya malzeme nakliyesi için devreye girebilir. Bacaklar bir insan gibi adım atarken, yüzey tesviye edilir edilmez tekerlekleri bir araç gibi kullanmaya başlar. Ancak bu özel ayak sistemi, en iddialı ve performanslı arazi araçlarından bile daha yetkin bir şekilde hareket edebildiği için dik uçurumlardan, derin çukurlardan ve dik yokuşlardan takılıp kalmadan geçebilmektedir.

Hyundai Elevate konsepti esas alınarak geliştirilen robot, yürümenin yanı sıra tekerlekleri sayesinde optimum hıza ulaşabiliyor. Elevate robotunun tek farkı, birinin yükleri ve diğerlerini taşıyabilmesidir. Şimdilik kargo taşımacılığı ve acil müdahale amaçlı kullanılması planlanan bu robotlar, ileride insan taşımacılığı ve hava taşımacılığı gibi alanlarda da görünmeye devam edecek.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hyundai’den Yeni Bir Robot: TIGER-X

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Şili’de Dünyanın En Kuru Çölü’nde Otobur Dinozor Türü Keşfedildi

Şili’de Dünyanın En Kuru Çölü’nde Otobur Dinozor Türü Keşfedildi: Şili’deki dünyanın en kurak çölünde bitki …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör