Pandemiden Sonra Facebook Politikaları Tekrar Değişebilir

blank
Pandemiden Sonra Facebook Politikaları Tekrar Değişebilir

İçerik: Pandemiden Sonra Facebook Politikaları Tekrar Değişebilir

Pandemiden Sonra Facebook Politikaları Tekrar Değişebilir:

Değişikliklere göre Facebook, yalnızca koronavirüs aşılarıyla ilgili hatalı gönderileri değil, tüm aşılar hakkında daha “genel” yanlış bilgileri de kaldıracak. Bu, aşıların otizme neden olduğu veya toksinlerle dolu olduğu veya bir hükümet komplosunun parçası olduğu iddialarını içerir. Başka bir deyişle, en yaygın ve uzun süredir kızgın olan halk sağlığı savunucuları olan tam da yanlış bilgi türüdür.

Daha önce, şirket yalnızca COVID-19 aşıları hakkındaki yanlış bilgilerin bir alt kümesini kaldırmayı taahhüt ediyordu. Ancak bu kurallar, Facebook ve Instagram’da yıllardır geniş çapta yayılan diğer aşılarla ilgili yanlış iddiaları kapsamıyordu. Şirket, içeriği kaldırmak yerine, içeriği daha az belirgin hale getirmek için doğruluk kontrolünü ve algoritmik ince ayarları kullanmayı tercih etti.

Koronavirüs salgını öncesinde Facebook, yanlış aşı bilgisini yalnızca iki durumda kaldırmıştı: Samoa’daki ölümcül kızamık salgını ve Pakistan’daki çocuk felci yeniden dirilişine yanıt olarak. Eylül ayında Mark Zuckerberg, Facebook’un aşı karşıtı yanlış bilgileri daha geniş bir şekilde hedeflemeyeceğini öne sürdü. Axios’a “Birisi, bir aşının zarara yol açtığı veya bu konuda endişelendiği bir vakaya işaret ediyorsa – bilirsiniz, bu benim açımdan ifade etmenize izin verilmemesi gerektiğini söylemek zor bir şey,” dedi. .

Bu nedenle Pazartesi günkü politika güncellemesi şirket için dikkate değer bir değişiklik oldu. Facebook bir güncellemede, “Bugün, pandemi sırasında genel olarak COVID-19, COVID-19 aşıları ve aşılarla ilgili Facebook ve Instagram’daki yanlış iddiaları kaldırma çabalarımızı genişletiyoruz” dedi. İlk haberlerin çoğu, Facebook’un artık “genel olarak aşılar” hakkındaki iddialar üzerine harekete geçeceği gerçeğine odaklandı. Ancak bu son üç kelime – “pandemi sırasında” – pandemi sona erdiğinde Facebook’un bu değişikliklerden bazılarını geri adım atması için kapıyı açık bıraktığı için aynı derecede önemlidir.

Perşembe günü, Facebook içerik politikasından sorumlu Başkan Yardımcısı Monika Bickert, Facebook’un “salgının gözünden baktığını” ve “pandemi bittikten sonra sağlık yetkilileriyle konuşmaya devam edeceğimizi ve emin olacağımızı” söyledi. yanlış bilgilerimiz, politikalarımız ve ilkelerimizle tutarlı ileriye doğru doğru yaklaşımı kullandığımızı. “

Facebook’un konuyla ilgili yardım merkezi makalesi daha da açık (vurgu eklenmiştir). “Benzer şekilde, COVID halk sağlığı acil durumu süresince, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Hastalık Kontrol Merkezleri gibi önde gelen sağlık kuruluşları tarafından geniş çapta çürütülmüş olan, başta aşılar olmak üzere diğer yanlış sağlık bilgilerini tekrarlayan içeriği kaldırıyoruz ve Önleme (CDC). Bu politikanın amacı, aşılar ve hastalıklar hakkındaki yanlış bilgilerle mücadele etmektir; bu, eğer inanılırsa aşıların azalmasına ve halk sağlığı ve güvenliğine zarar verebileceğine inanılmaktadır. “

Yine, pandemi sona erdiğinde, aşıların yanlış bilgilendirilmesi konusu daha az acil hale gelebilir gibi görünüyor. Ancak sosyal medya şirketlerini aşı ile ilgili yanlış bilgileri önlemeye çağıran kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Dijital Nefretle Mücadele Merkezi’nin (CCDH) CEO’su Imran Ahmed, bunun bir hata olacağını söylüyor.

Ahmed, Engadget’e “Böyle bir çözüm, en iyi ihtimalle kısa vadeli, tamamen alaycı ve gerçekte kendine hizmet eden bir çözüm olacaktır” dedi. “Bir krizimiz var ve bu krize yanlış bilgilerin bulaşmasından kaynaklanıyor. Sosyal medyanın, modern biçimiyle, birbirleriyle gerçekten yüz yüze konuşamayan bir toplulukta isyan çıkardığı bir ortamda olanların mükemmel fırtınasını gördük. “

Açık olmak gerekirse, Facebook’un mevcut çabaları, pandemiden çok sonra da etkili olmaya devam edebilir. Örneğin şirket, Robert F, Kennedy Jr.’ı Instagram’dan zaten yasaklamış durumda. CCDH’nin yakın tarihli bir raporuna göre Kennedy, sosyal medyada bir milyondan fazla takipçisi olan aşı karşıtı propagandanın en etkili sağlayıcılarından biri.

Ancak Kennedy’nin Facebook sayfası, diğer önde gelen aşı karşıtı aktivistlerin Instagram hesapları gibi aktif durumda. (Facebook yetkilileri, yeni politikaların tam olarak uygulanmasının zaman alacağını söylediler.)

Ahmed, Facebook’un geçmişte benzer vaatler verdiğini ancak yetersiz kaldığını belirtiyor. “Sorun hiçbir zaman sahip oldukları politikalar olmadı, sorun bu politikalara adil ve tutarlı bir şekilde hareket etme iradeleriydi. 2020, yanlış bilgilendirme, nefret, COVID veya aşılar söz konusu olduğunda bunların can aldığını tartışmasız kanıtladı. “

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Pandemiden Sonra Facebook Politikaları Tekrar Değişebilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör