TUSAŞ, 8. Modernize C 130 Uçağını TSK’ya Teslim Etti

blank
TUSAŞ, 8. Modernize C 130 Uçağını TSK'ya Teslim Etti

İçerik: TUSAŞ, 8. Modernize C 130 Uçağını TSK’ya Teslim Etti

TUSAŞ, Erciyes Projesi kapsamında 8. uçağın modernizasyonunu tamamlayarak Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim etti.

Erciyes Modernizasyonu ile ilgili son açıklama T.C.Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Cumhurbaşkanı İsmail Demir tarafından yapıldı. SSB İsmail Demir, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, uluslararası sefer ihtiyaçlarına göre modernize edilen 130’uncu C8 uçağının, taşıdığı C-130E / B uçağının Aviyonik Modernizasyon-ERCİYES Projesi kapsamında Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edildiğini belirtti. Cumhurbaşkanlığı tarafından çıktı.

Erciyes Modernizasyon Projesi kapsamında, tamamen TUSAŞ mühendisleri tarafından geliştirilen ve uçağın beyni olarak adlandırılan C117 uçağının merkezi kontrol bilgisayarı ile toplam 130 sistem ve 23 bileşenin modernizasyon çalışmaları devam ediyor. Toplamda 130 uçağın yer aldığı Erciyes C19 modernizasyon projesinde bugüne kadar 8 uçağın modernizasyonu tamamlandı.

Erciyes C130 uçağının merkezi kontrol bilgisayar mühendisleri tarafından yeniden tasarlanıp uçaklara monte edilen TUSAŞ, ayrıca GPS, gösterge, çarpışma önleme sistemi, hava radarı, gelişmiş askeri ve sivil navigasyon sistemleri, askeri görevler için gece görünmez aydınlatmaya sahip, ses kaydı kara kutusu. iletişim sistemleri, gelişmiş otomatik uçuş sistemleri (askeri ve sivil), askeri ağda çalışabilme yeteneği, sayısal yüzer harita ve yer görev planlama sistemleri gibi kritik bileşenlerin modernizasyonunu gerçekleştirmektedir. Böylelikle C130 uçağının görev kabiliyetlerini de kolaylaştıran modernizasyon, pilotun iş yükünü azalttığı gibi, kalkıştan inişe kadar otomatik rota takibi ile güvenli uçuş sağlıyor.

Modernizasyonla birlikte durumsal farkındalığın arttığı C130 uçağına, havalimanlarına hassas ve güvenli bir şekilde iniş imkanı sağlandı. En son teknolojinin entegre edildiği uçak, dijital askeri / sivil planlamanın yanı sıra icra kabiliyetine de kavuştu. Zamandan ve yakıttan tasarruf etmek için sivil havacılık kurallarına uyum sağlandı. İlk prototip uçak, 2014 yılında imzalanan Erciyes C130 Projesi kapsamında 2007 yılında teslim edildi. 19 uçağın modernize edileceği proje, TUSAŞ mühendisleri tarafından titizlikle gerçekleştiriliyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: TUSAŞ, 8. Modernize C 130 Uçağını TSK’ya Teslim Etti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Bayraktar AKINCI TİHA İlk Atış Testini Başarıyla Tamamladı

Bayraktar AKINCI TİHA İlk Atış Testini Başarıyla Tamamladı: BAYKAR’ın yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği Bayraktar …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör