Elon Musk’ın Çin İle Olan İşbirliği Bitmiş Olabilir

blank
Elon Musk Sadece Bir Günde 25 Milyar Dolar Kazandı

İçerik: Elon Musk’ın Çin İle Olan İşbirliği Bitmiş Olabilir

Elon Musk’ın Çin İle Olan İşbirliği Bitmiş Olabilir: Elon Musk’tan Tesla, dünyanın en büyük otomobil pazarını fethetmek için son birkaç yılını Çin’i kazanmak için harcadı. Şimdi şirket, Pekin’in güçlü düzenleyicilerini üzme riski taşıyor.

Pazar Düzenleme için Eyalet İdaresi (SAMR) tarafından Pazartesi günü yayınlanan bir açıklamaya göre, elektrikli otomobil üreticisi beş Çinli düzenleyici kurum tarafından Şangay yapımı Model 3 otomobillerinin kalitesiyle ilgili soruları yanıtlaması için çağrıldı. Düzenleyicilerin “anormal hızlanma” ve “akü yangınları” da dahil olmak üzere arabalarla ilgili çeşitli sorunlardan endişe duyduklarını söyledi.

Toplantı Tesla için can sıkıcı. Musk’ın yetkililerle kur yapması sayesinde Tesla, Çin’de iş yapmaya çalışan küresel rakiplere uygulanan hantal kısıtlamalardan kaçınmayı başardı. Şirket, 2019’da Şangay’daki büyük araba fabrikalarından birini büyük bir hayranlıkla açtı ve ülke şu anda gelirinin beşte birini oluşturuyor.

Ancak geçtiğimiz haftalarda Tesla, pazartesi günkü duyuru ile doruğa ulaşan arabaları ile ilgili bir dizi sorun nedeniyle Çin’de ağır şekilde eleştirildi.
SAMR’nin sözlerine yanıt olarak Çin sosyal medya sitesi Weibo’da yayınlanan bir açıklamada Tesla, “Şirketin operasyonel eksiklikleri üzerinde derinlemesine düşünecek ve kendi kendini denetlemeyi kapsamlı bir şekilde güçlendireceğiz,” dedi.

“Çin yasalarına ve düzenlemelerine kesinlikle uyacağız ve her zaman tüketici haklarına saygı göstereceğiz,” diyen otomobil üreticisi, “Çin’in yeni enerji araç pazarının sağlıklı gelişimine daha iyi katkıda bulunacağını” sözlerine ekledi.

Düzenleyicilerin Tesla’yı cezalandırmayı mı yoksa ülkede işleyiş biçimiyle ilgili herhangi bir şeyi değiştirmeyi mi planladıkları belli değil. Ancak tartışma, Pekin’in tercih ettiği görünen şirketler arasında bile düzenlemeyi ne kadar ciddiye aldığının bir işaretidir.

Wedbush Securities’de bir teknoloji analisti olan Dan Ives, “Musk için kaygan bir zemin,” dedi. CEO “ülke içinde güçlü ilişkiler kurdu, ancak Çin’deki kum havuzunda iyi oynamalı.”

Güçlü destek
Tesla 2013’ten beri Çin’de bulunuyor, ancak son birkaç yılda Çin hükümeti ile güçlü bir ilişki kurdu.
Otomobil üreticisi, Şangay Gigafactory’sinin inşası için 2017 yılında yetkililerle müzakere ederken, tam kontrolü elinde tutmayı başardı – bu alışılmadık bir düzenleme, çünkü meslektaşlarının, yerel bir işletme kurmak istiyorlarsa, genellikle Çinli firmalarla ortaklık kurmaları gerekiyordu o zaman. (Çin, 2018 yılında otomotiv sektörünün yabancı mülkiyet kurallarını 2022 yılına kadar hafifleteceğini açıklamıştı.)

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Elon Musk’ın Çin İle Olan İşbirliği Bitmiş Olabilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter, ‘Tip Jar’ İle Bahşiş Vermeyi Resmileştirdi

Twitter, ‘Tip Jar’ İle Bahşiş Vermeyi Resmileştirdi. Twitter, uzun süredir söylentilere göre uygulama içi devrilme …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör