Hubble Uzay Araştırmacıları Yeni Kara Delikler Buldu

blank
Hubble Uzay Araştırmacıları Yeni Kara Delikler Buldu

İçerik: Hubble Uzay Araştırmacıları Yeni Kara Delikler Buldu

Hubble Uzay Araştırmacıları Yeni Kara Delikler Buldu: Daha büyük kara delikler olağan dikkat çekiciler olabilir, ancak daha küçük olanlar en az onlar kadar önemli olabilir. Hubble Uzay Teleskobu’nu kullanan bir ekip, kütlesini ve kapsamını ilk kaydedilen NGC 6397 küresel yıldız kümesinde (yukarıda resmedilmiştir) 7.800 ışıkyılı uzaklıkta küçük kara deliklerin yoğunlaştığını keşfetti. Araştırmacılar, bulunması zor bir orta kütleli kara delik bulmayı umarken, bu kendi başına bir gelişmeyi temsil ediyor.

Zorluğun bir kısmı kütleyi belirlemekten geldi. Bilim adamları, kara deliklerin kütlelerini bulmak için hem Hubble hem de ESA’nın Gaia gözlemevinden birkaç yıl boyunca toplanan kümedeki yıldızların hızlarını kullandılar. Normalde görünmeyen cisimler, normalde kara deliklerde gördüğünüz düzgün dairesel veya uzun yollar yerine yıldızları “rastgele yakın” yörüngelerde çekerdi.

Grup muhtemelen, daha küçük yıldızlarla olan yerçekimi etkileşimleri yoluyla kara delikler kümenin merkezine doğru düşerken oluşmuştur. Daha ağır yıldızlar, kara deliklere çökmemiş olsalar bile ortaya doğru çekilme eğilimindedir.

Bulgular, insanlığın kara delikler ve yarattıkları fenomenler hakkındaki anlayışını genişletebilir. Bunun gibi bir grup, örneğin yerçekimi dalgalarının temel kaynağı olabilir. Araştırmacılar daha fazla veri toplayabildikleri sürece, bu sürpriz keşif bol miktarda fayda sağlayabilir.

Özellikle son zamanlarda artan uzay araştırmaları insanları bu zor günlerde oldukça heyecanlandırıyor. Şu anda hali hazırda 3 tane ülke Mars gezegenine iniş yapmak için araçlarını uzaya yolladılar bile. Kim bilir belki de 2021 bizim için uzay yılı olur.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hubble Uzay Araştırmacıları Yeni Kara Delikler Buldu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

SpaceX, Seneye Okyanus Uzay Limanından Roket Fırlatacak

SpaceX, Seneye Okyanus Uzay Limanından Roket Fırlatacak: Şirket şefi Elon Musk Twitter’da, SpaceX’in Starship fırlatma …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör