NASA Perseverance Aracı Yakında Mars’a İnecek

blank
NASA, Bazı Canlıların Mars'ta Hayatta Kalabileceğini Söyledi

İçerik: NASA Perseverance Aracı Yakında Mars’a İnecek

NASA Perseverance Aracı Yakında Mars’a İnecek: Uzay olayları söz konusu olduğunda, başka bir gezegene araç indirmek kadar gergin, heyecan verici ve büyük riskler çok azdır. Bu Perşembe, 18 Şubat, NASA’nın Perseverance (Azim) gezgini, Mars’a iniş yapmak için çaba gösterecek ve kızıl gezegen keşiflerinde yeni bir çağ başlatacak.

NASA’nın Mars’a makine teslim etme konusunda çok fazla deneyimi olsa da (işte size bakıyorum, Curiosity ve InSight), bu seferki işi daha da kolaylaştırmıyor. NASA, “Mars’a inmek zor” dedi. “Herhangi bir uzay ajansı tarafından Mars’a gönderilen görevlerin yalnızca% 40’ı başarılı oldu.”

Vahşi bir yolculuk olacak. Perseverance’ın iniş gününde neler bekleyeceğiniz burada.

Daha önce Mars’ta bulunduk. Öyleyse neden bu kadar heyecan? Kızıl gezegen bizim güneş sistemi komşumuzdur. Dünya gibi kayalık. Uzun bir su geçmişine sahiptir. Kendimizi belki bir gün orada yaşadığımızı hayal edebiliriz.

Ayrıca bir gezginin, “kafası” ve “gözleri” olan tekerlekli mekanik bir yaratıkta özel bir yanı vardır. Gorman, “İnsanlar gezginlere karşı kendilerini aktif oldukları ve hareket ettikleri için hissediyorlar,” dedi ve neredeyse ebeveynsel bir bağlanma duygusuna benziyor. NASA’nın Opportunity gezgininin ölümüyle ilgili duyguların dışa vurması, insanların bir Mars kaşifine nasıl bağlanabileceklerini kanıtlıyor. Azim, yeni Marslı sevgilimiz olmaya hazır.

İnişi deneyimlemek
Görev, EDL sürecini yakalamak için tasarlanmış kameralar ve mikrofonlarla donatılmıştır, bu nedenle inişin heyecanını bir noktada hem görmeyi hem de duymayı bekleyebiliriz. Gorman, “İnişin ve yüzeye çıkmanın ham sesleri olacak” dedi. “Demek bu tamamen başka bir duyusal etkileşim seviyesi.”

Mars ve Dünya arasında veri göndermek zaman alır. Eve döndüğümüzde, indikten çok uzun olmayan bir süre sonra ilk fotoğrafı bekleyebiliriz, ancak tam görsel ve işitsel deneyimin NASA’nın dünyayla paylaşması birkaç gün sürebilir.

Ajans, Aralık ayında sürecin hareketli, hızlandırılmış bir versiyonunu gösteren bir varış fragmanı yayınladı. Bir gezgini başka bir gezegene indirmenin ne kadar vahşi olduğu fikrine kapılacaksınız.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA Perseverance Aracı Yakında Mars’a İnecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin, FAST Teleskopunu Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor

Çinli Bilim Adamları Dev Teleskop Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor: Çinli bilim adamları, dünyanın en büyük …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör