Antarktika’nın Derinliklerinde Gizemli Yaratıklar Keşfedildi

blank
Antarktika'nın Derinliklerinde Gizemli Yaratıklar Keşfedildi

İçerik: Antarktika’nın Derinliklerinde Gizemli Yaratıklar Keşfedildi

Antarktika’nın Derinliklerinde Gizemli Yaratıklar Keşfedildi:

Yarım mil kalınlığındaki buzun içinden geçen ve Antarktika’nın Filchner-Ronne Buz Sahanlığı’nın altına bakan araştırmacılar, yanlışlıkla buzlu kıtanın altındaki bir kayanın üzerinde gizlenen garip yaratıklara rastladılar. İngiliz Antarktik Araştırması’ndan kutup bilimcilerinden oluşan bir ekip, bir GoPro kullanarak, 4000 fitten fazla derinlikte bir kayayı inceledi ve uzaylı saplarıyla canlı olduğunu buldu.

Frontiers in Marine Science dergisinde Pazartesi günü yayınlanan araştırma, 2015 ile 2018 yılları arasında gerçekleşti ve hareketsiz hayvanları belgeleyen ilk araştırma oldu – ekibin süngerler ve muhtemelen diğer omurgasızlar olarak tanımladığı üç “süspansiyon besleyici”. Keşif, Weddell Denizi’ne karşı duran sahanlıkta sondaj yapan bilim adamları için sürpriz oldu.

British Antarctic Survey’in baş yazarı ve biyocoğrafyası Huw Griffiths, bir basın bülteninde “Bu keşif fikirleri farklı bir yöne iten ve bize Antarktika deniz yaşamının inanılmaz derecede özel olduğunu gösteren şanslı kazalardan biridir,” dedi.

Açık okyanusta derinlikte yaşam bulmak alışılmadık bir şey değil, ancak 160 mil içeride, buz tabakasının altında, önceki araştırmalar hiç durağan bir yaşam keşfetmemişti. Sadece hareketli canavarların Antarktika’nın altında böyle bir yeri işgal ettiğine inanılıyordu çünkü abisal karanlıkta ciddi bir besin eksikliği olduğuna inanılıyordu. Araştırmacılar 22 ayrı hayvan bulsa da öğrenecek çok şey var.

“Keşfimiz yanıtladığından çok daha fazla soruyu gündeme getiriyor, örneğin oraya nasıl geldiler? Ne yiyorlar? Ne zamandır oradalar?” Griffiths soruyor.

Araştırmacılar bazı tahminler yapıyor ve belki de yaratıkların uzun vadede, tıpkı açık okyanustaki yaratıkların hidrotermal menfezler ve balina düşmeleri arasında “zıplayabildikleri” gibi, derinlerdeki taşlar arasında “adalarda gezinerek” hayatta kalabileceklerini öne sürüyorlar. İklim değişikliği ve rafların kaybolması nedeniyle de risk altında olabilirler.

Bu yaratıklar ve çevreleri hakkında daha fazla şey öğrenmek yavaştır. Bilim adamları yalnızca rafları delerek bilgi edindiler ve ekip, şu ana kadar analiz edilen toplam alanın bir tenis kortu ile karşılaştırılabilir – yaklaşık 200 metrekare. Buz tabakası habitatları 1,5 milyon kilometrekareden fazla alanı kaplamaktadır.

Griffiths, “Bunları incelemek ve sahip olduğumuz tüm yeni soruları yanıtlamak için yeni ve yenilikçi yollar bulmamız gerekecek” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Antarktika’nın Derinliklerinde Gizemli Yaratıklar Keşfedildi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Robotik Kazıcı Parmak, Gömülü Kara Mayınlarını Arayabilir

Robotik Kazıcı Parmak, Gömülü Kara Mayınlarını Arayabilir: Robotlar nesneleri zaten net bir şekilde bulabilirler, ancak …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör