Covid-19 Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

blank
Covid-19 Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

İçerik: Covid-19 Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Covid-19 Aşısının Yan Etkileri Nelerdir? Covid-19 aşılama süreci devam ederken; Hala birçok soru cevap bekliyor. Aşı sıklığı ve dozu, karantina işleminin gerekliliği, aşının yan etkileri, aşının ilk dozu ile ikinci dozunun aynı olması halkın en çok merak ettiği konular arasındadır. Aşılama sonrası karantina sürecine gerek olmadığını belirten uzmanlar, birinci ve ikinci doz aşıların aynı aşı olması gerektiğini vurguluyor. Uzmanlar, ilk aşı dozunun ardından 28 veya 1 aylık bir süre geçmesi gerektiğini belirterek semptomların şiddetlenmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmasını tavsiye ediyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Dr. Songül Özer, Covid-19 aşısı ile ilgili merak edilen konular hakkında önemli bilgiler paylaştı.

İki doz aşı arasında 28 gün veya 1 ay olmalıdır
İlk aşı ile vücuttaki antikor seviyesinin belli bir seviyeye gelebileceğini belirten Prof. Songül Özer, “Bu yüzden onu tam olarak korumak yeterli değil. Antikor seviyesinin daha fazla yükselmesi ve vücutta daha uzun süre kalması için ikinci aşının yaklaşık 28 gün veya 1 ay sonra verilmesi gerekir. Şu anda aşının ne kadar süre koruyucu olabileceği konusunda net bir bilgi yok. Yakın zamanda bir grip salgınıyla karşılaştık. İnfluenza gibi düşünürsek, bu aşının ortalama 1 yıl koruyacağına inanıyoruz. Bu süre daha uzun veya daha kısa olabilir. Şu an için net bilgileri paylaşmak zor. “Elimizdeki güncel bilgilere göre yılda bir kez tekrarlanacağını düşünüyoruz.”

Aşılamadan sonra karantina gerekmez
Aşılama sonrası kesinlikle karantinaya girmeye gerek olmadığını vurgulayan Özer, “Aşıyı yaptırdıktan sonra koruma altına aldığımızı ve ikinci dozdan sonra korumayı artırdığımızı düşünüyoruz. Karantina, solunum salgıları ile aktif olarak virüs yayan veya bulaşma ihtimali olan kişilere uyguluyoruz. Aşılanmış kişilerin vücutlarında aktif virüsler yoktur. Aktif bir virüs olmadığı için hastalık olmadığı için alay etme, enfeksiyon kapma, yayılma ihtimali yoktur. Bu nedenle karantinaya kesinlikle gereksiz diyebiliriz ”.

Aşının kesin etkileri henüz belli değil
Hiçbir bilim adamının aşının etkileri hakkında bilgisi olmadığını düşündüğünü belirten Dr. Songül Özer, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu yüzden ilk 3 faz denemeleri yapıldı. İlk aşama çoğunlukla hayvanlar üzerinde, ikinci aşamada daha dar bir grup insanla, üçüncü aşamada ise daha uzun süre ve daha fazla insan test ediliyor. O kadar uzun henüz geçmedi. Hastalık sadece 1 yıldır hayatımızda. Aşı çok daha kısa bir süredir ortalıkta. Bu nedenle hastalığın uzun vadeli etkilerini bilmiyoruz ve aşının etkilerini de kesinlikle bilmiyoruz. Hayatımızda bu teknikle geliştirilmiş başka aşılar da var. Koronavirüse karşı değil, diğer virüslere karşı geliştirilen aşıları yıllardır kullanıyoruz. 60-70 yıldır kullandığımız aşılar var. Uzun vadede ne yaptıklarını biliyoruz. Hiçbirinin yaşamla bağdaşmayan yan etkisi yoktu. Elbette aşı yapıldığında kaşıntı ve kızarıklığa neden olabilir. Bu yüzden aşı yaptığımız kişiyi yarım saat gözlem altında tutuyoruz. Henüz deneyimimiz olmadığından, uzun vadede ne gibi bir etkisi olabileceği konusunda bilgi yok.

Belirtiler şiddetli hale gelirse sağlık kuruluşuna danışılmalıdır.
Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği şekilde 15-30 dakika aşılanan kişinin ilk reaksiyonlar açısından gözlem altında tutulması gerektiğine dikkat çekildi. Songül Özer, “Hastanemizde de aşılara başladık. Aşı yaptığımız kişileri yarım saat hemşire ve hekim gözetiminde tutuyoruz. İlk belirti, enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, kaşıntı veya ağrı olabilir. Belki ilk gece baş ağrısı veya kas ağrısı olabilir. Özellikle aşının yapıldığı bölgede hassasiyet olabilir. Bu semptomların dışında pek bir etki beklemiyoruz. Bu semptomların ortaya çıkmasının normal olduğunu düşünüyoruz. Kas içine veya deri altına uygulanan tüm aşılarda ortaya çıkabilecek lokal etkiler olduğunu söyleyebiliriz. Ağrı olduğunda parasetamol tipi ağrı kesici, ateş düşürücü alabilirler. “İlk yarım saatin sonunda hastaneden çıktıktan sonra bu belirtiler kötüleşirse, doktorlarına veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekir” dedi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Covid-19 Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin, Covid-19 Vaka Sayısını Sıfırladı

Çin, Covid-19 Vaka Sayısını Sıfırladı: Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, ülke genelinde son 19 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör