Google Sağlık Araştırması Uygulamasını Başlattı

blank
Google Sağlık Araştırması Uygulamasını Başlattı

İçerik: Google Sağlık Araştırması Uygulamasını Başlattı

Google Sağlık Araştırması Uygulamasını Başlattı: Google Çarşamba günü yaptığı duyuruda, Android telefonlar için, cihazı olan herkesin tıbbi araştırmalara katılmasına izin verecek yeni bir araştırma uygulaması başlattığını duyurdu. Google Sağlık Çalışmaları adlı uygulama üzerinden yürütülen ilk çalışma, grip ve COVID-19 gibi solunum yolu hastalıklarına bakacak.

Çalışmaya katılanlar, solunum semptomlarını, hastalığı önlemek için aldıkları önlemleri ve COVID-19 veya grip için test edilip edilmediklerini bildirmek için uygulamayı kullanacak. Uygulama, yaş, cinsiyet ve ırk gibi demografik verileri de toplayacaktır. Google bir basın bülteninde, “Bu çalışmadaki araştırmacılar, hareketlilik (bir kişinin ev dışında yaptığı günlük seyahatlerin sayısı gibi) ve COVID-19’un yayılması arasındaki bağlantıyı anlamak için eğilimleri inceleyebilirler” dedi.

Uygulama, araştırmacılara, her bir katılımcıdan ayrı ayrı bilgi almak yerine, birden fazla cihazdan toplu eğilimleri gruplandıran birleşik öğrenme adı verilen bir teknik kullanarak veri gönderecek.

Sağlık Çalışmaları, Google’ın iOS cihazlarda çalışan Apple’ın Araştırma uygulamasına verdiği yanıttır. Geçen yıl adet döngüleri, hareketlilik ve kalp sağlığı ve işitme üzerine çalışmalar başlattı. Apple ayrıca araştırmacıların ResearchKit programı aracılığıyla kendi iPhone uygulamalarını oluşturmalarına da izin veriyor.

Uygulama aracılığıyla yürütülen araştırmalar, diğer ticari giyilebilir ürünlerle ilgili araştırmalarla aynı uyarıları beraberinde getirecektir: Yalnızca Android telefon gibi ürünleri satın alabilen kişileri kaydedebilirler. Toplu veriler, gizliliği korumanın iyi bir yoludur ancak araştırmacıların bilgilere ayrıntılı bir şekilde bakamayacağı anlamına gelir.

Android telefon kullanıcıları, iPhone kullanıcılarından daha düşük bir medyan gelire sahiptir ve bu da Google Sağlık Çalışmaları için bir avantaj olabilir. “Android, muhtemelen [iPhone’dan] daha çeşitli bir veri kümesini temsil ediyor. Google ile çalışma üzerinde çalışan Boston Çocuk Hastanesi’nin baş inovasyon sorumlusu John Brownstein Stat News’e verdiği demeçte, bundan yararlanma becerisinden oldukça heyecanlıyız.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google Sağlık Araştırması Uygulamasını Başlattı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör