Google ve Avustralya Davası Medyanın Geleceğini Değiştirebilir

İçerik: Google ve Avustralya Davası Medyanın Geleceğini Değiştirebilir

Google’ın Avustralya’daki Davası Medyanın Geleceğini Değiştirebilir:

Geçtiğimiz ay Google, hükümetin ülke yayıncılarına haber bağlantıları ve arama motoru yüzeyleri için ödeme yapmaya zorlayan yeni bir yasa tasarısını kabul etmesi halinde Avustralya’da arama sonuçları sağlamayı durdurabileceğini söyledi. Avustralya’dan ayrılmak, 25 milyon vatandaşını, ülkenin günlük aramalarının neredeyse% 95’ini gerçekleştiren dünyanın en yaygın kullanılan arama motorundan mahrum bırakacaktır.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison 21 Ocak’ta gazetecilere verdiği demeçte, “Tehditlere yanıt vermiyoruz” dedi. Ülke, “Avustralya’da yapabilecekleriniz” konusunda kendi kurallarını koyuyor.

O zamandan beri gerginlikler soğudu ve Morrison, geçen hafta Google CEO’su Sundar Pichai ile “yapıcı” bir görüşme yaptı. Ancak, Avustralya’nın Facebook’u da kapsayan Haber Medyası Pazarlık Yasası tasarısı için önerilen yedi aylık savaş henüz bitmedi. Parti, iki partili bir Senato komitesinin Temsilciler Meclisi’nin tasarıyı geçirmesini tavsiye eden bir soruşturma raporu yayınladığı Cuma günü yeni bir aşamaya geçti.

Google ile Canberra arasındaki çatışma, Avustralya’nın el değmemiş plajlarından çok uzakta dalgalanacak. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, Google, Facebook ve diğer teknoloji şirketlerinin medya ortamlarında yarattığı tahribatı hesaba katıyor. Kanadalı bir bakan, Avustralya’nın önerilen Medya Yasasını destekledi ve Google ile Facebook’un ülkesindeki yayıncılara ödeme yapmasını istedi. Avrupa Parlamentosu üyesi Alex Saliba, CNET’e benzer önlemleri gelecek AB mevzuatına dahil etmek istediğini söyledi. Rakipler de izliyor. Google’ın başlıca arama motoru rakibi Microsoft, ABD’de benzer düzenlemeleri teşvik etti.

Brooklyn Hukuk Fakültesi’nde teknoloji hukuku ve politikasını araştıran profesör Frank Pasquale, “Bu çok güçlü bir emsal teşkil edecek” dedi. “Bu, Google’ın tüm düzeylerde düzenleyici eylemler konusunda yürüttüğü küresel mücadelenin simgesidir.”

Geçen Aralık ayında Temsilciler Meclisi’ne giren News Media Pazarlık Yasası tasarısı, Avustralya’nın rekabet gözlemcisi ACCC tarafından Google ve Facebook’u yayıncılarla pazarlık yapmaya zorlamak için tasarlandı. Google ve yerel yayıncıların yasa haline geldikten sonraki üç ay içinde bir anlaşmaya varmaları gerekir, aksi takdirde devlet tarafından atanan bir heyet tazminata karar verir. Ayrıca Google’ın, algoritmasında yapılan değişiklikleri yürürlüğe girmeden önce yayıncıları bilgilendirmesi gerekir.

Google, aramada ortaya çıkan snippet’ler için ödeme yapmanın açık internet fikrini baltaladığını söylüyor. Şirket ayrıca tahkim sürecinin haksız şekilde yüksek ücretlerle sonuçlanacağını savunuyor. Bir Google sözcüsü yaptığı açıklamada, arama motorunun ülkeden çıkmasının “en kötü durum senaryosu” olacağını söyledi. “Tüm bu süreç boyunca olduğu gibi, uygulanabilir bir Kod için bir çözüme ulaşma kararlılığımızı sürdürüyoruz.”

Google’ın Vitrin stratejisi
Google’ın Arama’yı Avustralya’dan kaldırma tehdidinin emsali yoktur. Şirket, hükümetin yayıncılara manşetler ve haber pasajları için ödeme yapmaya zorlayan bir telif hakkı yasasını çıkardığı 2014 yılında Google Haberler ürününü İspanya’dan kaldırdı. Aramayı Avustralya’dan kaldırmanın şirket üzerinde çok az mali etkisi olacak: 2019’da 160 milyar dolardan fazla gelir elde etti ve bunun yaklaşık% 2,5’i Avustralya’daki satışlardan geliyor.

Ancak sinir bozucu pazarları kesmek uzun vadeli bir strateji değil. Google arama, dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’den zaten engellendi. Şirketi de inceleyen AB’den uzaklaşmak çok daha zor olacak.

Google, Android ve iOS’taki Google Haberler uygulamasında yer alan ve katılan yayınlardan seçilmiş haberleri sunan bir özellik olan News Showcase’i genişleterek, Avustralya’daki gibi yasaları engellemeyi umuyor. Geçen Ekim ayında Almanya ve Brezilya’da News Showcase’i başlattıktan sonra, Googled, Avustralya senatosu News Media Code tasarısını tartışırken, girişimi Şubat başında Avustralya’ya getirdi. Google, önümüzdeki üç yıl içinde News Showcase aracılığıyla yayıncılara 1 milyar dolar taahhüt etti.

Şubat ayı başındaki lansman sırasında yedi Avustralyalı yayıncı projeye katıldı. Ülkenin en büyük medya şirketlerinden biri olan Seven West Media da o zamandan beri kaydoldu. Ancak gizlilik anlaşmaları, Google’ın onlara ne kadar ödediğini açıklamalarını engelliyor. Avustralya Mali İncelemesi, yayınların 200.000 AU $ ile 2 milyon AU $ (150.000 – 1.5 milyon ABD $) arasında ödeneceğini bildirdi. Sydney Morning Herald’a göre, Fransa’da 90 milyon euro (109 milyon ABD doları) üç yıl içinde 120 yayın arasında paylaştırılacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google ve Avustralya Davası Medyanın Geleceğini Değiştirebilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Google Chrome Gibi, Chrome OS da Dört Haftalık Bir Sürüme Geçecek

Google Chrome Gibi, Chrome OS da Dört Haftalık Bir Sürüme Geçecek. Google, Cuma günü yaptığı …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör