Jaguar, 2025’te Tamamen Elektrikli Bir Marka Olacak

blank
Jaguar, 2025'ten İtibaren Elektrikli Otomobil Markası Olacak

İçerik: Jaguar, 2025’te Tamamen Elektrikli Bir Marka Olacak

Jaguar, 2025’te Tamamen Elektrikli Bir Marka Olacak ve tamamen elektrikli otomobiller üreteceğini duyurdu. 2030’a kadar Jaguar’ın markası tamamen elektrikli olacak, gazsız ve hatta aralarından seçim yapabileceğiniz hibrit modeller olmayacak. Bu arada, Land Rover bölümü, 2024’ten başlayarak önümüzdeki beş yıl içinde altı yeni modelle birlikte elektrifikasyona doğru bir geçiş başlatacak. Land Rover, 2030 yılına kadar otomobillerinin yüzde 60’ını saf elektrikli formda ve tüm Jaguar’ı satmayı planlıyor. Land Rover’ın modelleri, on yılın sonunda tamamen elektrikli versiyonlarda satışa sunulacak.

Grup, tamamen elektrikli güç aktarma organları ile uyumlu üç platform kullanacak. Land Rover, EV modelleri için EMA (elektrikli modüler mimari) ve hibritler için MLA (modüler uzunlamasına mimari) adı verilen bir tane kullanacak. Land Rover’ın şu anda üç SUV ailesi var, Range Rover, Discovery ve Defender, ancak hangisinin önce elektrikli olacağını henüz söylemedi.

Bu arada Jaguar, gelecek araçları için yeni bir “saf elektrikli mimari” kullanacak ve bu yıl piyasaya sürülmesi beklenen amiral gemisi XJ limuzinini hurdaya çıkaracak. Şirket bir basın açıklamasında, “İsim plakası muhafaza edilebilecek olsa da, planlanan Jaguar XJ değişimi, marka benzersiz potansiyelini gerçekleştirmeye çalıştığı için serinin bir parçası olmayacak” dedi.

Jaguar, EV model stratejisi ve mevcut I-Pace elektrikli SUV’unun nasıl uyum sağlayacağı hakkında çok az şey açıkladı. XE, XF, E-Pace ve F-Pace gibi mevcut gazlı ve hibrit araçlarının hurdaya çıkarılacağı ve tamamen elektrikli versiyonlarla değiştirilir.

Jaguar, yeni stratejiye 2,5 milyar sterlin (3 milyar dolar) yatırım yapacağını söyledi ve 2020’de eksik AB emisyon hedeflerine yönelik para cezalarını ödemek için 35 milyon sterlin (48,7 milyon dolar) ayırdı. Şirket ayrıca hidrojen yakıt hücreli araçlar üzerinde çalışıyor. ve bir yıl içinde yol testi prototiplerine başlamayı planlıyor. CEO Thierry Bolloré, stratejinin “hacimden fazla kaliteyi” vurgulayacağını ve şirketin Birleşik Krallık’taki veya dünyanın başka yerlerindeki otomobil fabrikalarından herhangi birini kapatmayı planlamadığını söyledi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Jaguar, 2025’te Tamamen Elektrikli Bir Marka Olacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz: Kripto para servetlerini harcamanın yollarını arayan Bitcoin hayranları, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör