NASA Mars’a İnmeden Önce Bazı Sorunlarla Karşılaşacak

blank
NASA Mars'a İnmeden Önce Bazı Sorunlarla Karşılaşacak

İçerik: NASA Mars’a İnmeden Önce Bazı Sorunlarla Karşılaşacak

NASA Mars’a İnmeden Önce Bazı Sorunlarla Karşılaşacak: NASA’nın bir uzay kapsülünün içine yerleştirilmiş bir robotik astrobiyoloji laboratuvarı olan Mars rover Perseverance, bu hafta Dünya’dan yedi aylık yolculuğunun son aşamasına geldiğinde, ince Mars atmosferine doğru ilerlerken bir radyo uyarısı yaymaya hazırlanıyor.

Bu sinyal Los Angeles yakınlarındaki Jet Tahrik Laboratuvarı’ndan (JPL) yaklaşık 127 milyon mil (204 milyon km) uzaklıkta görev yöneticilerine ulaştığında, Perseverance Kızıl Gezegene çoktan inmiş olacak – umarım tek parça halinde.

Altı tekerlekli gezicinin Mars atmosferinin tepesinden gezegenin yüzeyine inmesi, Dünya’ya 11 dakika artı radyo iletiminden daha kısa sürede yedi dakika sürmesi bekleniyor. Böylelikle, gezici uzay aracının Perşembe günkü son, kendinden güdümlü alçalması, JPL mühendislerinin sevgiyle “yedi dakikalık terör” olarak adlandırdıkları beyaz mafsallı bir aralık sırasında gerçekleşecek.

Chen, yakın tarihli bir haber brifingine “Başarı asla garanti edilmez” dedi. “Ve bu özellikle, şimdiye kadar inşa ettiğimiz en büyük, en ağır ve en karmaşık gezgini, inmeye çalıştığımız en tehlikeli yere indirmeye çalışırken doğrudur.”

Çok şey sonuca bağlı. Mariner 4’ün 1965’teki yakın geçiş dönemine kadar uzanan yaklaşık 20 ABD gezisinin Mars’a yaptığı keşiflere dayanan Perseverance, bilim insanlarının Dünya’nın ötesinde yaşamın var olup olmadığını kesin bir şekilde göstermesine zemin hazırlayabilir ve aynı zamanda nihai insan misyonlarının güneşten dördüncü gezegene giden yolunu açabilir . Her zaman olduğu gibi güvenli bir iniş önce gelir.

Başarı, dev, süpersonik bir paraşütün şişirilmesinden güvenli bir iniş noktasına inecek ve gezgini alçaltırken yüzeyin üzerinde gezinecek olan jet motorlu bir “gök vinci” nin konuşlandırılmasına kadar, aksamadan ortaya çıkan karmaşık bir olaylar dizisine bağlı olacaktır. bir ip üzerinde yere.

Chen, “Azim bunu kendi başına yapmak zorunda,” dedi. “Bu dönemde yardım edemeyiz.”

Her şey planlandığı gibi giderse, NASA’nın ekibi Pasifik saatiyle 13: 00’ten kısa bir süre önce, Perseverance’ın eski, uzun süredir yok olan nehir deltası ve göl yatağının kenarındaki Mars toprağına indiğini doğrulayan bir takip radyo sinyali alacaktı.

Yüzeydeki bilim

Oradan, kabaca küçük bir SUV büyüklüğünde olan nükleer pille çalışan gezici, iki yıllık görevinin ana hedefine başlayacak – karmaşık bir araç setini, üzerinde gelişen mikrobiyal yaşam belirtilerini aramak için devreye sokacak. Mars milyarlarca yıl önce.

Gelişmiş elektrikli aletler, Mars kayalarından örnekler delecek ve daha ileri analizler için Dünya’ya geri dönmek üzere puro büyüklüğünde tüplere kapatacak – bu türden ilk örnekler insanlık tarafından başka bir gezegenin yüzeyinden toplanmış.

Bu örnekleri almak ve onları Dünya’ya geri göndermek için gelecekteki iki görev, Avrupa Uzay Ajansı ile işbirliği içinde NASA tarafından planlama aşamasındadır.

NASA’nın Sojourner 1997’den beri Mars’a gönderdiği beşinci ve açık farkla en gelişmiş gezici araç olan Perseverance, astrobiyoloji ile doğrudan ilgisi olmayan birkaç öncü özelliği de bünyesinde barındırıyor.

Bunların arasında, başka bir dünyada ilk kez yüzeyden yüzeye motorlu uçuşu test edecek olan, lakaplı Ingenuity küçük bir drone helikopteri var. Başarılı olursa, dört kiloluk (1,8 kg) sarmal kuş, sonraki görevler sırasında Mars’ın alçak irtifalı havadan gözetlenmesinin önünü açabilir.

Başka bir deney, Mars atmosferindeki karbondioksitten saf oksijeni çıkarmak için bir cihaz, Mars’ta gelecekteki insan yaşam desteği için ve astronotları eve uçurmak için roket itici üretmek için paha biçilmez bir araç.

‘Muhteşem’ ama hain

Misyonun Dünya’dan 293 milyon mil (472 milyon km) uçuştan sonraki ilk engeli, keşif aracını, bilim adamlarının inandığı 28 mil genişliğinde (45 km genişliğinde) bir geniş alan olan Jerezo Krateri’nin tabanına sağlam bir şekilde teslim ediyor. zengin bir fosilleşmiş mikroorganizma hazinesi barındırabilir.

Proje bilimcisi Ken Farley bir telekonferansta gazetecilere “Burası muhteşem bir iniş alanı” dedi.

Kraterin engebeli arazisini – uzun süredir yok olan sıvı su akışlarıyla derinden oyulmuş – yapan şey, bir araştırma alanı olarak bu kadar kışkırtıcı olması, onu bir iniş bölgesi olarak da tehlikeli kılıyor.

NASA’nın 2012’deki son gezici görevinden bir yükseltme olan alçalma dizisi, koruyucu bir kabukla kaplı Perseverance’ın Mars atmosferini saatte 12.000 mil (saatte 19.300 km), yani Dünya’daki ses hızının yaklaşık 16 katı hızla delmesiyle başlıyor.

Dalmasını yavaşlatmak için bir paraşüt açıldıktan sonra, iniş kapsülünün ısı kalkanı, göbeğine bağlı gezici ile jet tahrikli bir “gök vinci” hoverkraftını serbest bırakmak için düşmeye ayarlanır.

Paraşüt atıldıktan sonra, gök vincinin jet iticileri derhal ateş etmeye başlar, krater zeminine yaklaştıkça inişini yavaşlatır ve kayalar, kayalıklar ve kum tepelerinden uzaklaşarak pürüzsüz bir iniş alanına kendi kendine yol alır.

Yüzeyin üzerinde gezinen gök vinci, naylon iplerdeki azimden dolayıdır, gezginin tekerlekleri yüzeye ulaştığında akorları koparır ve ardından güvenli bir mesafeye çarpmak için uçar.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA Mars’a İnmeden Önce Bazı Sorunlarla Karşılaşacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör