Salgın Ve Pandemi Uzay Endüstrisini Durduramadı

blank
Salgın Ve Pandemi Uzay Endüstrisini Durduramadı

İçerik: Salgın Ve Pandemi Uzay Endüstrisini Durduramadı

Salgın Ve Pandemi Uzay Endüstrisini Durduramadı: Dünyanın çoğu bu yıl pandeminin neden olduğu bir durma noktasına yavaşlarken, uzay endüstrisi hızla ilerledi. Bir çift astronot, özel bir uzay aracının yörüngesine ilk kez fırlatıldı. Üç ayrı görev Mars’a fırlatıldı. Ve Dünya’dan yüz milyonlarca kilometre uzaklıktaki bir robot, şimdiye kadar yakalanan en büyük asteroid örneğini yakaladı.

2020’ye dönüp baktığımızda, uzay özellikle karanlık bir yılda göreceli olarak parlak bir nokta haline geldi. Hükümet sözleşmeleriyle desteklenen ve bazı sektörlerde artan talep, özel uzay endüstrisi bu yılın kaosunu zorladı. Aynı zamanda, halka açık keşif misyonları katı programlara uymak için karıştırıldı. Ve her iki grup da dünya çapında hızla değişen halk sağlığı kısıtlamalarına bağlı kalarak zafer kazanmayı başardı.

Kargaşaya rağmen, uzay uçuşu izleyicisi Jonathan McDowell’e göre dünya bu yıl 1.200’den fazla uydu fırlattı – geçen yıllardan daha fazla. Ve bu uyduların birçoğu ya küçük boyutta ya da SpaceX’ten gelen toplu uydular olsa da, rakamlar uzay ekonomisinin önceki yıllarda ne kadar büyüdüğünü ve bir salgınla karşı karşıya kaldığında bile uzay uçuşunun ne kadar esnek hale geldiğini gösteriyor.

Bir uzay analitiği ve mühendisliği firması olan Bryce Space and Technology’nin kurucusu ve CEO’su Carissa Christensen, “Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, ABD’deki gibi ulusal savunma veya keşif için öncelik olarak uzaya odaklanmalarını artırdı” dedi. Eşik. Bir pandemi sırasında bile bu vurgunun devam ettiğini söylüyor.

Yine de uzay dünyası, COVID-19’a tamamen bağışık değildi. Pandemi ilk başladığında, birçok şirket yeni sosyal mesafe kurallarına, kademeli vardiyalara ve yeni temizlik uygulamalarına uyum sağladıkları için faaliyetlerini yavaşlatmak veya duraklatmak zorunda kaldı. Avrupa, Fransız Guyanası’ndaki uzay limanından uçuşları Mart ayı ortasında geçici olarak durdurdu ve seyahat kısıtlamaları donanımın taşınmasını zorlaştırdığı için bazı uydu fırlatmalarında gecikmeler yaşandı. Mühendisler, çalışmaya devam etmeleri için gereken emeği azaltmak için zaten uzayda bulunan uzay aracındaki bazı cihazları kapattı.

Birkaç şirket de büyük kayıplar yaşadı. Şişirilebilir alan yaşam alanları oluşturmayı hedefleyen Bigelow Aerospace, kilitlenme kısıtlamalarını gerekçe göstererek tüm çalışanlarını Mart ayı sonunda serbest bıraktı. Christensen, uydu endüstrisinin belirli sektörlerinde, özellikle de gemi ve denizcilik endüstrilerinin yanı sıra havayolları için iletişim ve hizmet sağlayanlar da yavaşlama yaşadı. “Seyahat şekillerindeki bazı değişikliklerin uydu operatörleri üzerinde etkisi oldu” diyor.

Ancak uydu dünyasının diğer bölgelerinde bu yıl talepte büyük bir artış görüldü. Melek yatırım ve risk sermayesi şirketi Space Angels’ın CEO’su Chad Anderson, hükümetler ve endüstrilerin Dünya ve jeo-uzamsal istihbaratın yüksek çözünürlüklü görüntülerini sağlayan şirketlerden veri aradıklarını söylüyor. İnsanlar, salgının seyahati nasıl etkilediği ve 2020’de Dünya’da hangi yeni küresel eğilimlerin ortaya çıktığı hakkında daha fazla bilgi edinmeye hevesliydi.

Anderson, “Belirsizlik zamanlarında, işletmeler ve liderler bilgi ve içgörü için gerçekten açlar ki bu tam olarak uzay şirketlerinin sağladığı veri türü,” diyor Anderson. “Dünya daha belirsiz hale geldikçe ve endişe arttıkça, insanlar daha fazla bilgi istiyorlar.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Salgın Ve Pandemi Uzay Endüstrisini Durduramadı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin’in Mars Gezgini Kendi Fotoğrafını Çekti

Çin’in Mars Gezgini Kendi Fotoğrafını Çekti. Mars özçekimleri, Amerikan gezicileriyle sınırlı değil.Bir haber ajansının belirttiği …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör