Apple ve Facebook Arasındaki Gerginlik Devam Ediyor

blank
Apple ve Facebook Arasındaki Gerginlik Devam Ediyor

İçerik: Apple ve Facebook Arasındaki Gerginlik Devam Ediyor

Apple ve Facebook Arasındaki Gerginlik Devam Ediyor: İki teknoloji devi arasında gerilimlerin büyüdüğü bir sır olmasa da, The Wall Street Journal’ın bir raporu, anlaşmazlığın ne kadar acımasız hale geldiğine daha fazla ışık tuttu. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg bir keresinde çalışanlarına, mevkidaşı Tim Cook’un yaptığı “aşırı glib” yorumlarına yanıt olarak Apple’a “acı vermemiz gerektiğini” söylediği bildirildi.

2018’deki Cambridge Analytica skandalının ardından Cook’a o sırada Facebook’u yönetiyor olsaydı ne yapacağı soruldu. İlk başta kendisini böyle bir durumda bulamayacağını söyledi ve Facebook’u kullanıcı gizliliğini ihlal ettiği için eleştirdi. Geçtiğimiz günlerde Facebook’a “algoritmalar tarafından körüklenen yaygın dezenformasyon ve komplo teorileri” ni çarparken başka bir dolaylı atış yaptı.

İki CEO 2017’de kırık ilişkilerini onarmak için bir araya gelseler de, WSJ’ye göre bu karşılaşma “gergin bir soğukluğa” neden oldu. O zamandan beri, şirketler arasındaki uçurum derinleşti ve yaklaşan bir iOS gizlilik değişikliği, uçurumun genişletilmesi için ayarlandı.

Geçen yıl Apple, iOS uygulamalarının nihayetinde IDFA (ID For Advertisers) etiketlerini kullanarak diğer web siteleri ve uygulamalarda onları izlemek için kullanıcılardan izin istemesi gerekeceğini duyurdu. Aralık ayında piyasaya sürdüğü App Store gizlilik “beslenme etiketleri” ile olduğu gibi, Apple geliştiricilere, iOS 14.5 bu bahar geldiğinde etkin olacak olan değişikliğe hazırlanmaları için biraz zaman verdi.

Facebook, politika güncellemesiyle ilgili sorun yaşadı. İş modelinin büyük bir kısmı reklam hedefleme için kullanıcı etkinliğini izlemeye bağlı olduğundan hareketin gelirine zarar vereceğini iddia etti. Facebook’un, iddia edilen rekabete aykırı politikalar nedeniyle Apple aleyhine dava açmayı düşündüğü ve şirketin Apple ile yasal mücadelesine yardımcı olacak belgeler sunmayı teklif ettiği bildirildi. WSJ ayrıca Facebook’un antitröst düzenleyiciler ve hükümet yetkilileriyle “Apple’a karşı bir kampanya” yürüttüğünü bildirdi.

Apple ve Facebook antitröst incelemesi altındayken, bu savaş halka açık ve özel olarak oynanıyor. Ayrıca, daha doğrudan rakipler olmak için bir çarpışma rotasında görünüyorlar. İlgili CEO’ları, karma gerçeklik ve artırılmış gerçekliğin bilgi işlemin geleceğini temsil ettiğine inanıyor. Elbette Facebook, Oculus’a sahipken, Apple AR sularını test ediyor ve karma gerçeklik kulaklıkları hakkında ayrıntılar ortaya çıkıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple ve Facebook Arasındaki Gerginlik Devam Ediyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter, ‘Tip Jar’ İle Bahşiş Vermeyi Resmileştirdi

Twitter, ‘Tip Jar’ İle Bahşiş Vermeyi Resmileştirdi. Twitter, uzun süredir söylentilere göre uygulama içi devrilme …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör