EPFL Mühendisleri, Ter Yoluyla Stres Ölçme Üzerinde Çalışıyor

blank
EPFL Mühendisleri, Ter Yoluyla Stres Ölçme Üzerinde Çalışıyor

İçerik: EPFL Mühendisleri, Ter Yoluyla Stres Ölçme Üzerinde Çalışıyor

EPFL Mühendisleri, Ter Yoluyla Stres Ölçme Üzerinde Çalışıyor. İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü Lozan’dan (EPFL) mühendisler, terdeki kortizol konsantrasyonunu ölçebilen giyilebilir bir algılama çipi geliştirdiler. Kortizol, vücudun strese tepki olarak salınan hormonu olduğu için, çip, gün boyunca kullanıcısının stres seviyelerini izleyebilen akıllı saatler gibi giyilebilir cihazlara yol açabilir. EPFL duyurusunda, “Şimdiye kadar stres seviyelerini objektif bir şekilde ölçmenin hiçbir yolu yoktu,” diye yazdı. “Bu yaratım, bunu değiştirme potansiyeline sahip.

Kortizol metabolizmamızı, kan şekeri seviyemizi ve kan basıncımızı düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca, enerjiyi beyne, kaslara ve kalbe yeniden yönlendirerek vücudumuzun stresli durumlara yanıt vermesine yardımcı olarak onları savaş ya da kaç tepkisine hazırlar. Hormon, sadece stresli durumlarda değil, gün boyunca sirkadiyen bir ritme göre salgılanır. Stresle ilgili sorunlar ve hastalıklardan muzdarip insanlar için, bu ritim bozuktur veya vücut çok az veya çok fazla hormon üretir. Bu durumlar strese bağlı yeme, kardiyovasküler hastalıklar, depresyon ve tükenmişlik nedeniyle kilo almaya ve obeziteye yol açabilir.

EPFL’nin Nanoelektronik Cihazlar Laboratuvarı (Nanolab) ve Xsensio tarafından geliştirilen yama bir transistöre ve grafenden yapılmış bir elektrota sahiptir. Bir cihazın ter içindeki konsantrasyonunu ölçmesi için kortizole bağlanabilen kısa tek iplikli DNA veya RNA fragmanlarına sahiptir. “Bu, cihazımızın temel avantajı ve yenilikçi özelliğidir. Takılabildiğinden, bilim adamları stresle ilgili belirli hastalıklar hakkında niceliksel, objektif veriler toplayabilir. Ve bunu tamamen invaziv olmayan, kesin ve anlık bir şekilde yapabilirler. Nanolab başkanı Adrian Ionescu, insan terindeki kortizol konsantrasyonlarının aralığı, “dedi.

Mühendisler, kreasyonlarını laboratuvarda zaten test ettiler ve bir sonraki adım, bir hastane ortamında test etmektir. Şimdi, sistemi, bazıları Cushing sendromlu (vücudun çok fazla kortizol ürettiği), Addison hastalığı (vücudun yeterince üretmediği) ve stresle ilişkili olan insan hastalar üzerinde denemek için Lozan Üniversite Hastanesi ile çalışıyorlar. obezite. Psikolojik hastalıkları olan hastalar bu denemelere dahil edilmiyor, ancak ekip, yamanın doktorların onları daha iyi anlamasına yardımcı olabileceğine inanıyor.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: EPFL Mühendisleri, Ter Yoluyla Stres Ölçme Üzerinde Çalışıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Kuantum Hesaplama Yeni ‘Gooseberry’ Çipiyle İlerliyor

Kuantum Hesaplama Yeni ‘Gooseberry’ Çipiyle İlerliyor. Drexel University’nin çevrimiçi bilgisayar bilimi programları, sizi teknolojinin en …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör