IBM, 2030’a Kadar Net Sıfır Sera Gazına Geçmeyi Planlıyor

blank
IBM, 2030'a Kadar Net Sıfır Sera Gazına Geçmeyi Planlıyor

İçerik: IBM, 2030’a Kadar Net Sıfır Sera Gazına Geçmeyi Planlıyor

IBM, 2030’a Kadar Net Sıfır Sera Gazına Geçmeyi Planlıyor: IBM’in operasyonları on yılın sonunda sera gazı emisyonları üretmeyecek. Şirketin, diğer bazı şirketlerin aksine emisyonları meydana gelmeden önce önlemenin önemini vurguladığı son iklim taahhüdünün amacı budur. IBM, 2025 yılına kadar sera gazı emisyonlarını 2010’daki üretimine kıyasla yüzde 65 oranında azaltacağını söylüyor. IBM, “İklim değişikliğiyle mücadelede en önemli şey emisyonları fiilen azaltmaktır” dedi. “Şirketin net sıfır hedefine, IBM’in azaltmak için tüm operasyonlarını ilk kez yaptıktan sonra da kalması muhtemel olan kalıntı emisyonlar için belirli, sayısal bir hedef eşlik ediyor.”

IBM, karbon yakalama araçları söz konusu olduğunda, bunları, artık emisyonlarına eşit veya aşan miktarlarda sera gazlarını ortadan kaldırmak için kullanacağını söyledi. Ayrıca 2025 yılına kadar tükettiği elektriğin yüzde 65’ini yenilenebilir kaynaklardan, on yılın sonunda ise yüzde 90’ını karşılayacak.

IBM Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Arvind Krishna, “İklim krizi, zamanımızın en acil sorunlarından biridir,” dedi. “IBM’in net sıfır taahhüdü, uzun süredir devam eden iklim liderliğimizi güçlendiren ve şirketimizi yıllarca ileriye taşıyan cesur bir adımdır Paris İklim Anlaşmasında belirtilen hedefler. “

Bu hedefler, IBM’i emsallerinden bazılarının önüne koydu. 2019’da Jeff Bezos’un açıkladığı iklim taahhüdü kapsamında Amazon, 2040’a kadar net sıfır emisyon üreteceğini söyledi. Microsoft, IBM gibi, 2030 yılına kadar karbon negatif olmayı planlıyor. Teknik olarak, şirket 2012’den beri net sıfır emisyon üretiyor. Ancak, bunu, 1 milyar dolarlık inovasyon fonu ile yaratılmasına yardımcı olacağını söylediği yakalama teknolojileri değil, yeniden ağaçlandırma projeleri gibi karbon dengelemeleri yoluyla yapıyor.

Ancak çoğu şirkette olduğu gibi, IBM’in karbon ayak izini azaltmak için yapabileceği daha çok şey var. The Verge’in işaret ettiği gibi, IBM ürünlerini kullananların ürettiği dolaylı emisyonlar, şirketin karbon ayak izinin önemli bir bölümünü oluşturuyor ve bu, bugün duyurduğu planın doğrudan ele almadığı bir şey.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: IBM, 2030’a Kadar Net Sıfır Sera Gazına Geçmeyi Planlıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

LiveLeak’in Kanlı Terörü 15 yıl Sonra Sona Erdi

LiveLeak’in Kanlı Terörü 15 yıl Sonra Sona Erdi. Bir zamanlar korkunç derecede şiddet içeren videoların …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör