SpaceX, 60 Starlink Uydusu Fırlattı, Ancak İniş Başarısız Oldu

blank
SpaceX, 60 Starlink Uydusu Fırlattı, Ancak İniş Başarısız Oldu

İçerik: SpaceX, 60 Starlink Uydusu Fırlattı, Ancak İniş Başarısız Oldu

SpaceX, 60 Starlink Uydusu Fırlattı, Ancak İniş Başarısız Oldu: SpaceX, bugün toplamda 1.145 için başka bir 60 Starlink internet uydusunu başarıyla başlattı ve onu 1.440 olan ilk hedefine yaklaştırdı. Ancak, nadir bir hata olarak, Falcon 9’un ilk aşama güçlendiricisi “Elbette Seni Hala Seviyorum” dron gemisine inemedi ve muhtemelen okyanusa düştü. SpaceX mühendisi Jessica Anderson, “Bu güçlendiriciyi kurtaramamış olmamız talihsiz bir durum ancak ikinci aşamamız hala nominal bir yörüngede” dedi.

SpaceX, güçlendiriciye (B1059, RIP) ne olduğunu henüz söylemedi, ancak iniş yanmasının sonuna doğru bir sorunla karşılaştığı görüldü. Zaten iki ISS ikmal görevini uçurmuş, bir ABD casus uydusu ve Arjantin’in Dünya gözlem uydusu fırlatmış ve başka bir Starlink görevini hızlandırmıştı. B1059 altıncı görevi için eve gelemezken, SpaceX her zaman birincil fırlatma görevinin anahtar olduğunu ve inişlerin aşağı yukarı bir bonus olduğunu söylemiştir.

Başarısızlığa rağmen, SpaceX bu Çarşamba günü erken saatlerde 60 Starlink uydusu daha fırlatabilir. Elon Musk, internet hizmetinin kullanıma sunulabilmesi için yaklaşık 500-800 uydunun yörüngede olması gerektiğini söyledi. İlk hedef 1.440 uydu civarındayken, SpaceX sonunda toplamda 12.000 uydu fırlatmayı planlıyor.

SpaceX FCC dosyalarına göre, Starlink internet için herkese açık beta testleri ABD, Kanada ve Birleşik Krallık’taki insanlar için 2020’nin sonlarında başladı ve bir SpaceX FCC dosyalamasına göre 10.000’den fazla müşteri bu hizmeti zaten üç ay içinde kullanıyor. SpaceX, hizmet için 99 $ depozito almaya başladı ve kısa süre önce Avustralya hükümetine 2021’in başlarında ana kıtayı ve 2022’ye kadar dış bölgeleri kapsayabileceğini söyledi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: SpaceX, 60 Starlink Uydusu Fırlattı, Ancak İniş Başarısız Oldu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör