Yapay Kornea, Kör Bir Adamın Gözlerini Açtı

blank
Yapay Kornea, Kör Bir Adamın Gözlerini Açtı

İçerik: Yapay Kornea, Kör Bir Adamın Gözlerini Açtı

Israel Hayom’un bildirdiğine göre, 78 yaşındaki kör bir adam, gelecek vaat eden yeni bir kornea implantı yaptırmak için gönüllü olduktan sonra görüşünü yeniden kazanıyor. CorNeat adlı bir şirket tarafından geliştirilen KPro, donör dokusu olmadan yaralı veya deforme olmuş korneaların yerine doğrudan göz duvarına entegre edilebilen ilk implant olma özelliğine sahip. Ameliyattan hemen sonra hasta aile üyelerini tanıyabildi ve bir göz çizelgesindeki sayıları okuyabildi.

Korona, gözün ön kısmını kaplayan ve koruyan şeffaf tabakadır. Psödofakik büllöz keratopati, kerotokonus ve travma gibi hastalıklar dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle dejenere olabilir veya yaralanabilir.

Yapay kornea implantları, kornea dejenerasyonu olan hastalar için zaten mevcuttur, ancak ameliyatlar karmaşık olduğu için, nakiller veya kornea halkası implantları işe yaramadığında genellikle son çare olurlar. Buna karşılık, CorNeat naklini yerleştirmek, minimum dikiş ve kesme gerektiren nispeten basit bir prosedürdür. CorNeat’e göre bunun da ötesinde, “hücresel çoğalmayı uyaran ve ilerleyici doku entegrasyonuna yol açan” bir biyomimetik malzeme kullanıyor.

5 1 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Yapay Kornea, Kör Bir Adamın Gözlerini Açtı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin, Covid-19 Vaka Sayısını Sıfırladı

Çin, Covid-19 Vaka Sayısını Sıfırladı: Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, ülke genelinde son 19 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör