Airbus Uzay Teknolojisi Mars’a Ulaşıyor

blank
Airbus Uzay Teknolojisi Mars'a Ulaşıyor

İçerik: Airbus Uzay Teknolojisi Mars’a Ulaşıyor

Airbus Uzay Teknolojisi Mars’a Ulaşıyor: NASA’nın Perseverance uzay aracı, Airbus tarafından inşa edilen hava istasyonuna ve iletişim antenine güveniyor

NASA’nın Perseverance uzay aracı Perşembe (yarın) Kızıl gezegenin yüzeyine indiğinde, Airbus teknolojisi ona eşlik edecek: MEDA Meteoroloji istasyonu bilim adamlarına Mars hava durumu hakkında değerli veriler sağlarken, Yüksek Kazançlı Anten Sistemi yüksek hızlı bir iletişim bağlantısı.

Perseverance, Mars’ın biyolojik ve jeolojik ortamını incelemek için Airbus tarafından tasarlanan ve inşa edilen MEDA (Mars Environmental Dynamics Analyzer) meteoroloji istasyonu dahil olmak üzere toplam yedi bilimsel araç kullanacak.

MEDA, uzay aracına yerleştirilen sensörleri kullanarak birçok çevresel parametreyi ölçecek: rüzgar hızı ve yönü, nem oranları, atmosferik basınç, toprak ve hava sıcaklıkları, güneş radyasyonu ve ayrıca çöken tozun özellikleri. Bu parametreler, Ingenuity helikopterini uzay aracında uçurmak için alınan kararlara rehberlik edecek.

MEDA, bu alandaki uzmanlığını kanıtlamış olan, Airbus tarafından yönetilen üçüncü Mars çevre istasyonudur. İlki, 2012 yılında REMS (Rover Çevre İzleme İstasyonu) olarak bilinen Curiosity uzay aracı için, ikincisi ise 2018’de TWINS adı altında InSight için üretildi. (InSight için Isı ve Rüzgar) Her ikisi de başarılı NASA / JPL görevleriydi.

Perseverance keşiflerinden elde edilen tüm veriler, yüksek hızlı veri iletişimi sağlayan bir X-bant verici ve alıcı antenine dayanan Airbus tarafından tasarlanan ve inşa edilen HGAS anten sistemi aracılığıyla Dünya’ya gönderilecek. Anten, kurum içinde geliştirilen mikro şerit teknolojisine dayanmaktadır. Hijyenik koşulları ve termal stabiliteyi korumak için toza karşı korumalı.

Anten, farklı araçlar tarafından üretilen bilimsel verileri ve uzay aracının sağlık durumu hakkındaki bilgileri, ara bağlantılara (örneğin yörüngeler) gerek kalmadan doğrudan gönderecektir. Ayrıca araç, görevleri için Dünya’dan günlük talimatlar alacak. Anten yönlendirilebildiği için, aracı hareket ettirmeden doğrudan Dünya’ya bir bilgi ışını gönderebilir, bu da enerji tasarrufuna katkıda bulunur.

Mars’taki aşırı termal keşifler, kapsamlı termal dayanıklılık testleri ve anten sisteminin -135ºC ile + 90ºC arasındaki sıcaklıklarda kalifikasyonunu gerektirir. Bu, Airbus’ın şu anda Curiosity ile kusursuz bir şekilde çalışmaya devam eden ilk anten sisteminden 8 yıl sonra, Mars’taki ikinci HGAS anten sistemi olacak.

Mars2020, gezegendeki geçmiş yaşamın kanıtlarını bulmak ve bu yaşamın işaretlerini veya izlerini (biyo-imzalar) koruyarak Dünya’ya getirmek için Mars’ın kayalarını ve topraklarını her zamankinden daha detaylı inceleyeceği için şimdiye kadarki en iddialı Mars görevi. . Benzer şekilde, yüzeyi oluşturan jeolojik süreçleri karakterize edecek ve Mars atmosferinde meydana gelen süreçlerin günlük ve mevsimsel evrimini, tozun karakterizasyonu da dahil olmak üzere ölçecek. Azim ayrıca, atmosferdeki karbondioksitten oksijen üretmek veya küçük bir helikopterin başka bir gezegende ilk uçuşu gibi Mars’ta gelecekteki insan keşiflerinin önünü açmaya yardımcı olacak teknolojileri de test edecek.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Airbus Uzay Teknolojisi Mars’a Ulaşıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Parlak Uydular Ve Uzay Çöpü, Evreni Görmemizi Engelliyor

Parlak Uydular Ve Uzay Çöpü, Evreni Görmemizi Engelliyor. Parlak uydular ve Dünya’nın yörüngesinde dönen uzay …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör