Emniyet Genel Müdürlüğü, İlk T129 ATAK Helikopterini Aldı

blank
Yeni Atak Helikopterleri Teslim Ediliyor

İçerik: Emniyet Genel Müdürlüğü, İlk T129 ATAK Helikopterini Aldı

Emniyet Genel Müdürlüğü, İlk T129 ATAK Helikopterini Aldı: T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, ilk Faz-2 T129 saldırı helikopterini teslim aldı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) için üretilen 9 T129 ATAK helikopterinin ilki teslim edildi.

Gelişmeyi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıkladı. Bakan Soylu, sosyal medya hesabı Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Polisimiz, ilk ATAK helikopterini teslim aldı. Hoşgeldin ATAK, GÜVEN DOSTU, DÜŞMANDA P-ATAK. Teşekkürler Sayın Başkan … Türk Polis Teşkilatı adına şükranlarımızı sunarız. “ifadelerini verdi.

Irak Savunma Bakanı Jumaah Enad Saadoonn, 28 Aralık 2020 tarihinde resmi görüşmeler için Ankara’ya geldi. Saadoonn ziyareti sırasında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tesislerini de ziyaret ederek ürünler hakkında bilgi aldı. Irak Savunma Bakanlığı’nın gezi ile ilgili paylaştığı görüntülerde Emniyet Genel Müdürlüğü için üretilen ATAK helikopterinin seri üretim hattında olduğu görüldü.

Önceki süreçte yine kamuoyuna yansıyan görüntülerde ATAK helikopterinin kuyruğu da yer almıştı. Kuyruk numarası “EM-101 ″ T129 ATAK helikopterinin kısa süre içerisinde Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Birimlerine teslim edileceği belirtildi.

tolgaozbek.com Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bildirdiğine göre, saldırı helikopteri kullanan ilk polis teşkilatı olarak dünyada bir ilk olacak. TUSAŞ tarafından “Faz 129” adlı ekipmanla donatılmış 2 T9 ATAK helikopterinden ilkinin 2021 yılında teslim edilmesi bekleniyordu.

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait T129 ATAK helikopterlerinin terörist operasyonlarda kullanılacağı düşünülüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı ile ortak yürütülen operasyonlarda sıcak çatışmalara giren EGM’nin operasyonlarda kendi T129 Atak helikopterini kullanacağı bildirildi.

ATAK FAZ-2 helikopterinin yeterlilik testleri Aralık 2020’de başarıyla tamamlandı
ATAK FAZ-2 helikopterinin ilk uçuşu Kasım 2019’da TUSAŞ tesislerinde başarıyla gerçekleştirildi. T2 ATAK’ın lazer uyarı alıcısı ve elektronik harp sistemleri ile donatılmış FAZ-129 versiyonu Kasım 2019’da ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. yeterlilik testleri başlatıldı. ATAK FAZ-2 helikopterlerinin ilk teslimatının 2021 yılında yapılması planlanıyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen T129 ATAK projesi kapsamında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii-TUSAŞ tarafından üretilen 57 ATAK helikopteri güvenlik güçlerine teslim edildi. TUSAŞ, Kara Kuvvetleri Komutanlığına 51 ATAK helikopteri, Jandarma Genel Komutanlığına 6 ATAK helikopteri teslim etti. ATAK FAZ-21 konfigürasyonunun 2’si ilk aşamada teslim edilecek.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Emniyet Genel Müdürlüğü, İlk T129 ATAK Helikopterini Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Bayraktar AKINCI TİHA İlk Atış Testini Başarıyla Tamamladı

Bayraktar AKINCI TİHA İlk Atış Testini Başarıyla Tamamladı: BAYKAR’ın yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği Bayraktar …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör