Facebook, Avustralya Hükümet Sayfalarını Engelledi

blank
Facebook, Google'a 1 milyar Dolarlık Yatırım Yapacak

İçerik: Facebook, Avustralya Hükümet Sayfalarını Engelledi

Facebook, Avustralya Hükümet Sayfalarını Engelledi: Facebook, Avustralyalı yayıncıların ve sakinlerinin daha önce haber içeriği yayınlamasını veya paylaşmasını engellemeye başladığında, devlet kurumları ve hatta kar amacı gütmeyen kuruluşlar çapraz ateşe yakalandı. Sosyal ağ, Facebook ve Google gibi teknoloji devlerinin içeriklerini kullanmaları için haber kaynaklarına ödeme yapmalarını gerektiren ülkenin önerilen yasasına yanıt olarak haber paylaşım yasağını uygulamaya koydu. Ancak bunu yaparken, kullanıcıların Sınır Tanımayan Doktorlar, St. Vincent’s Health, Meteoroloji Bürosu, WA İtfaiye ve Acil Hizmetler Departmanı ve ACT, South sağlık departmanı Pages gibi kuruluşların Sayfalarında gönderileri görmesini de engelledi. Avustralya, NSW ve Queensland – hepsi açıkça medya dışı hesaplardır.

Olayla ilgili olarak MSF Australia, resmi Twitter hesabından ”Güncelleme: Görünüşe göre MSF Avustralya #Facebook sayfamız bugün Facebook’un haber yasağının bir parçası olarak engellendi” dedi.

Facebook, haber kaynaklarına bu kuruluşların etkilenmemesi gerektiğini söyledi. Görünüşe göre, haber içeriğinin tanımına ilişkin net bir rehberlik sağlamadığı için önerilen yasanın geniş bir tanımını almıştı. Facebook resmi sözcüsü şunları söyledi:

“Resmi ve haber olmayan Sayfalar bugünkü duyurudan etkilenmemelidir. Aldığımız önlemler, Avustralya’daki yayıncıların ve kişilerin Avustralya ve uluslararası haber içeriğini paylaşmasını veya görüntülemesini kısıtlamaya odaklanmıştır. Yasalar, haber içeriğinin tanımına göre, yasaya uymak için geniş bir tanım aldık. Ancak, yanlışlıkla etkilenen Sayfaları tersine çevireceğiz. “

Etkilenen Sayfaların çoğu o zamandan beri şirketle çalıştıktan sonra geri yüklendi ve etkilenen diğer medya dışı kuruluşların hesaplarına tekrar erişim sağlayacağı anlaşılıyor.

Google ve Facebook, ülke haber kuruluşlarına zorunlu ödeme yapacak yasa üzerinde çalışmaya başladığından beri Avustralya hükümeti ile ihtilaf halindedir. Facebook daha önce artık bir ürün olarak haber sunamayacağını söylemişti, bu yüzden bu hamle sürpriz olmadı. Google’a gelince, Avustralya Senatosuna bir duruşmada teklifin yasa haline gelmesi durumunda “Google Arama’yı Avustralya’da kullanıma sunmayı bırakmaktan başka gerçek seçeneği olmayacağını” söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook, Avustralya Hükümet Sayfalarını Engelledi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter, ‘Tip Jar’ İle Bahşiş Vermeyi Resmileştirdi

Twitter, ‘Tip Jar’ İle Bahşiş Vermeyi Resmileştirdi. Twitter, uzun süredir söylentilere göre uygulama içi devrilme …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör