Facebook, Avustralya’da Haber Paylaşımlarını Engelliyor

blank
Facebook, Avustralya'da Haber Paylaşımlarını Engelliyor

İçerik: Facebook, Avustralya’da Haber Paylaşımlarını Engelliyor

Facebook, Avustralya’da Haber Paylaşımlarını Engelliyor: Facebook, Avustralyalıların sosyal ağdaki haberleri izlemesini engellemekle tehdit ettiğinde şaka yapmıyordu. Artık yayıncıların ve site sakinlerinin haber içeriği yayınlamasını veya paylaşmasını engelliyor. Başka yerlerdeki Facebook kullanıcıları da Avustralyalı yayıncıların bağlantılarını gönderemez veya paylaşamaz.

Geçtiğimiz aylarda Facebook, ABD ve Birleşik Krallık’ta bir Haber sekmesi açtı ve bu ülkelerdeki yayıncılara içeriklerini kullanmaları için ödeme yapıyor. Şirket, Facebook News’i Avustralya’ya getirmeyi ve yayıncılara daha fazla ödeme yapmayı planlasa da, Facebook’un Avustralya ve Yeni Zelanda genel müdürü William Easton’a göre, “bunu ancak doğru kurallar yerine getirilerek yapmaya hazırdı”.

Easton bir blog yazısında “Bu yasa, hükümetin bu haber içeriği anlaşmalarına kimin gireceğine ve nihayetinde ücretsiz hizmetten zaten değer alan tarafa ne kadar ödeme yapılacağına karar verdiği bir emsal teşkil ediyor.” “Yeni lisanslama haber programları ve deneyimlerine yatırım yapma planlarımızın bir parçası olarak şimdi diğer ülkelere yatırımlara öncelik vereceğiz.”

Şirket, yeni politika kapsamında “haber içeriğini kısıtlamak için bir teknoloji kombinasyonu kullanıyor” ve yanlışlıkla kaldırdığı izin verilen içeriği gözden geçirmek için gerekli önlemleri alacaktır. Avustralyalı yayıncılar artık Facebook sayfalarında hiçbir şey paylaşamaz veya yayınlayamaz. Avustralyalı kullanıcılar, diğer ülkelerdeki yayıncıların bağlantılarını veya gönderilerini görmez. Değişiklik, Avustralya’daki diğer Facebook ürünlerini veya hizmetlerini etkilemeyecektir.

Sosyal ağ, ülke parlamentosunun teknoloji şirketlerini yayıncılara ödeme yapmaya zorlayacak bir yasa tasarısını oylamaya hazırlandığı için güncellenen politikayı duyurdu. Google ayrıca, Avustralya da dahil olmak üzere, holdingin satış noktalarına içerikleri için ödeme yapmak üzere News Corp ile bir anlaşma yapmasına rağmen, yasanın kabul edilmesi halinde ülkede Aramayı kapatma sözü verdi.

Hem Google hem de Facebook’un yasanın tahkim hükümlerine itiraz ettiği bildirildi. İnternet şirketleri yayıncılarla anlaşma yapamazsa, ödeme oranlarını belirlemek bir tahkim paneline kalacaktır. Bu hafta hükümet, yayıncılara tıklama başına ödeme yerine toplu ödeme yapılacağını açıklığa kavuşturmak için faturayı değiştireceğini söyledi. Raporlar ayrıca Google gibi Facebook’un da yayıncılarla çarpıcı anlaşmalara yakın olduğunu öne sürdü.

Politika değişikliğinin Facebook’un alt satırını çok fazla etkilemeyeceği görülüyor. Easton, “Haberler, insanların Haber Kaynaklarında gördükleri içeriğin yüzde dördünden daha azını oluşturuyor” diye yazdı. “Gazetecilik, demokratik bir toplum için önemlidir, bu nedenle, dünya çapındaki haber kuruluşlarını içeriklerini çevrimiçi izleyiciler için yenilemede desteklemek için özel, ücretsiz araçlar geliştiriyoruz.”

Easton ayrıca, Facebook’un geçen yıl Avustralyalı yayıncıların sitelerine yaklaşık 407 milyon AU $ değerinde yaklaşık 5,1 milyar ziyaret çektiğini kaydetti. Bu dağıtım kanalının kesilmesi şüphesiz yayıncılara zarar verecek, ancak Avustralya’daki sosyal ağ üzerinden haberlere erişen Facebook kullanıcılarına da zarar verecektir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook, Avustralya’da Haber Paylaşımlarını Engelliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Google Meet’in Tamamlayıcı Modu Eylül’de Çıkacak

Google Meet’in Tamamlayıcı Modu Eylül’de Çıkacak: Google Meet, kullanıcıların ek bir ekran üzerinden uzak üyeler …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör