Hackerlar Şimdiden Apple M1 Mac’lere Saldırılarda Bulunuyor

blank
Hackerlar Şimdiden Apple M1 Mac'lere Saldırılarda Bulunuyor

İçerik: Hackerlar Şimdiden Apple M1 Mac’lere Saldırılarda Bulunuyor

Hackerlar Şimdiden Apple M1 Mac’lere Saldırılarda Bulunuyor: Apple’ın M1 işlemcisine sahip Mac’ler yalnızca birkaç aydır piyasadaydı, ancak bilgisayar korsanlarının sistemleri hedeflemeye başlaması uzun sürmedi. Güvenlik araştırmacısı Patrick Wardle, güçlü M1 çipi için özel olarak oluşturulmuş kötü amaçlı bir uygulama bulduğunu söylüyor.

Bir blog gönderisinde, GoSearch22 adlı Safari reklam yazılımı uzantısının aslında Intel x86 işlemcileri için tasarlandığını yazdı. Tanınmış Mac adware Pirrit’in bir çeşidi gibi görünüyor. Wardle, Motherboard’a kötü amaçlı yazılımın “oldukça vanilya” göründüğünü – kullanıcı verilerini topladığını ve ekranı yasadışı reklamlarla doldurduğunu – ancak geliştiricilerinin GoSearch22’yi daha zararlı işlevlerle güncelleyebileceğini belirtti.

Yeni Mac’ler, Intel x86 yongaları için tasarlanmış uygulamaları emülasyon yoluyla çalıştırabilse de, birçok geliştirici yazılımlarının yerel M1 sürümlerini oluşturuyor. Wardle, GoSearch22’nin varlığı, “kötü amaçlı yazılım / reklam yazılımı yazarlarının, kötü amaçlı yaratımlarının doğal olarak Apple’ın en son donanımıyla uyumlu olmasını sağlamak için gerçekten çalıştıklarını doğruluyor.”

Wardle, Alphabet’e ait antivirüs test platformu VirusTotal’daki kötü amaçlı yazılımı keşfetti ve burada birisi Aralık ayında onu yükledi. Araştırmacı, platformun virüsten koruma tarayıcılarının reklam yazılımının x86 sürümünü kötü amaçlı olarak işaretlemesine rağmen, yüzde 15’inin GoSearch22’nin M1 sürümünün kötü amaçlı yazılım olduğundan şüphelenmediğini keşfetti. Bu, tüm antivirüs yazılımlarının M1 tabanlı sistemler için tasarlanmış kötü amaçlı yazılımları kökten kaldırmaya tam olarak hazır olmadığını gösteriyor. Başka bir araştırmacı, Thomas Reed, Wired’a, “M1 için yazılım derlemenin proje ayarlarında bir düğmeye dokunmak kadar kolay olabileceğini” söyledi, bu nedenle bilgisayar korsanlarının kötü amaçlı yazılımlarını Apple’ın en son işlemcisine uyarlamak için fazla bir şey yapmaları gerekmeyebilir.

Wardle’a göre GoSearch22, Kasım ayında bir Apple geliştirici kimliği ile imzalandı. Ancak Apple, reklam yazılımının sertifikasını iptal etti ve bu da kullanıcıların yüklemesini zorlaştıracak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hackerlar Şimdiden Apple M1 Mac’lere Saldırılarda Bulunuyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter, ‘Tip Jar’ İle Bahşiş Vermeyi Resmileştirdi

Twitter, ‘Tip Jar’ İle Bahşiş Vermeyi Resmileştirdi. Twitter, uzun süredir söylentilere göre uygulama içi devrilme …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör