Hackerlar İçme Suyu Ağlarını Hedefliyor

blank
Hackerlar İçme Suyu Ağlarını Hedefliyor

İçerik: Hackerlar İçme Suyu Ağlarını Hedefliyor

Hackerlar İçme Suyu Ağlarını Hedefliyor. Siber saldırganlar endüstriyel tesisler, hastaneler ve kamu kurumlarının ardından içme suyu ağlarına saldırmaya başladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletindeki Oldsmar şehrinde bir bilgisayar korsanı, halka içme suyu sağlayan su şebekesine sızdı ve suyu zehirlemeye çalışarak güvenlik uzmanlarını harekete geçirdi. Siber Güvenlik kuruluşu ESET tarafından dikkatle incelenen bu saldırı, siber güvenliğin halk sağlığı açısından ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Geçen hafta ABD’de su şebekesine yapılan siber saldırının ardından, polis yetkilileri yaptıkları açıklamada, halk sağlığını tehlikeye atmadan önlemlerin alındığını belirtti. Su şebekesinde çalışan bir bilişim uzmanı, uzaktan kontrollü arıtma sisteminde sudaki sodyum hidroksit miktarının 100 kat arttığını fark ederek çok tehlikeli bir durumun zamanla önlenmesine katkı sağladı.

Belediyeler su temin sistemlerini daha iyi korumak için ne yapabilir?
Florida’daki siber saldırı başarılı olmasa bile iyi korunmayan ve yeterli önlem almayan içme suyu şebekelerinin risk altında olduğunu gösteriyor. ESET, halk sağlığını doğrudan ilgilendiren bu konuda neler yapılabileceğini inceledi. Uzmanlar, saldırının hedef alındığının altını çizerek, suçluların su kaynağındaki kimyasal seviyelerini değiştirmek için uzaktan erişim cihazları kullandığını belirtti. Bu olay sinsi bir sıfır gün saldırısı olmasa da, kötü niyetli kişi veya kişilerin hedefle uğraşma olasılığını uzun süredir vurguladılar.

Böyle bir saldırı nasıl yapılır
Bilgisayar korsanlarının su arıtma ve yönetim sistemleri hakkında belirli bilgileri olduğu veya üzerinde uzun süre çalıştıkları görülüyor. Önce saldırganlar hedefi belirler, bilgi toplar ve bir plan oluşturur. Erişim sağlandıktan sonra, su arıtma süreci ile doğrudan etkileşime giren kontrol sistemleri ağını araştırırlar. Olası saldırı alanını belirledikten sonra, detaylı ve hedefli çalışmalar yaparak kendilerine nasıl zarar vereceklerine odaklanırlar.

Yerel yönetimler ve belediyeler ne yapmalı?
Florida’da yaşanan bu olay, yakın gelecekte halk sağlığını doğrudan etkileyecek yerlere siber saldırı olasılığına dikkat çekmiştir. ESET Cyber ​​Security Experts, tüm hükümetlerin ve belediyelerin, ister küçük ister büyük olsun, içme suyu şebekelerine veya su arıtma tesislerine yönelik bu tür saldırıları planlaması gerektiğinin altını çizerek aşağıdaki tavsiyelerde bulundu;

  • Olası siber saldırılara karşı daima hazırlıklı olun
  • Bu birimlerde çalışan siber güvenlik uzmanları hacker gibi düşünmeli ve sisteme kötü niyetli kişilerin girmesini engelleme yollarını belirlemeli ve planlar yapmalıdır.
  • Çalışanlar siber saldırılar konusunda bilgilendirilmeli ve eğitilmelidir
  • Yönetimler 2FA (Çift Faktörlü Koruma) uygulamalarını devreye almalıdır.
  • Teknik uzmanlar yama uygulamasını dikkatlice takip etmelidir
  • Mevcut yapı ve kontrol süreçleri tekrar tekrar yapılmalıdır.
  • İhlal veya siber saldırı olabileceği düşünülerek planlama ve müteakip tatbikatlar yapılmalıdır.
0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hackerlar İçme Suyu Ağlarını Hedefliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter, ‘Tip Jar’ İle Bahşiş Vermeyi Resmileştirdi

Twitter, ‘Tip Jar’ İle Bahşiş Vermeyi Resmileştirdi. Twitter, uzun süredir söylentilere göre uygulama içi devrilme …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör