NASA’nın Uzay Aracı Mars’a Güvenli Bir Şekilde İndi

blank
NASA'nın Uzay Aracı Mars'a Güvenli Bir Şekilde İndi

İçerik: NASA’nın Uzay Aracı Mars’a Güvenli Bir Şekilde İndi

NASA’nın uzay aracı Perseverance gezgini Mars yüzeyine başarılı bir şekilde indi. Yüzeye yumuşak bir inişin ardından 3:55 PM ET civarında yere indi. Perseverance’ın mühendislik kameraları, iniş alanından kısa bir süre sonra görüntüler paylaştı – NASA, günün ilerleyen saatlerinde yüksek çözünürlüklü fotoğrafları paylaşmaya söz verdi.

NASA, geçen Temmuz ayı sonunda Florida, Cape Canaveral’dan Perseverance’ı başlattı. Onun inişi, Kızıl Gezegene gelen yoğun bir aydır. Geçen hafta iki gün boyunca, Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin kendi uzay araçlarını başarıyla Mars çevresindeki yörüngeye yerleştirdiler.

Artık gezegenin yüzeyinde güvenli bir şekilde yer aldığına göre Perseverance, bir zamanlar eski bir nehir gölü olan Mars’ın 45 kilometrelik tozlu ve tehlikeli bir bölümü olan Jezero Krateri’ni keşfedecek. NASA’nın umudu, gezginin oradayken eski mikrobiyal yaşamın işaretlerini bulmasıdır. Çekirdek numuneleri almak için bir matkap yerleştirmeden önce, gelecek vaat eden bir sahayı bilemek için geleneksel ve ultraviyole kameralar da dahil olmak üzere bir dizi enstrüman kullanacak. 2026’da, sonraki bir görev örnekleri Dünya’ya geri göndermeye çalışacak.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA’nın Uzay Aracı Mars’a Güvenli Bir Şekilde İndi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör