Suudi Arabistan’dan Oyun Sektörüne 3.5 Milyar Dolarlık Yatırım

blank
Suudi Arabistan'dan Oyun Sektörüne 3.5 Milyar Dolarlık Yatırım

İçerik: Suudi Arabistan’dan Oyun Sektörüne 3.5 Milyar Dolarlık Yatırım

Suudi Arabistan’dan Oyun Sektörüne 3.5 Milyar Dolarlık Yatırım: Suudi Arabistan’ın tartışmalı Veliaht Prensi Mohammad bin Salman, ülkesini üç büyük video oyunu yayıncısının hisselerini almaya zorladı. Bloomberg tarafından tespit edilen son SEC başvuruları, Suudi Arabistan’ın, Bin Salman’ın başkanlığını yaptığı bağımsız varlık fonunun Activision-Blizzard, EA ve Take-Two’da 3,3 milyar dolardan fazla hisse satın aldığını gösteriyor. Bu, 2016’da Uber’den 3,5 milyar dolarlık devasa bir hisse satın alan fonun aynısı.

Geçtiğimiz yılın sonuna doğru Activision’da 14,9 milyon hisse, EA’da 7,4 milyon hisse ve Take-Two’da 3,9 milyon hisse satın aldı. Bu yatırımlar, Suudi Arabistan’ın petrole olan bağımlılığını azaltmaya çalışan Kamu Yatırım Fonu’na veya PIF’e 1,4 milyar dolar, 1,1 milyar dolar ve 826 milyon dolarlık pay veriyor.

Bilhassa, bu Bin Salman’ın video oyunlarına yaptığı ilk yatırım değil – ya da en azından yapmaya çalışması değil. Geçen yıl, Riot’un League of Legends Avrupa Şampiyonası (LEC), prensin 2017’de duyurduğu bölücü bir akıllı şehir projesi olan Suudi Arabistan’ın Neom ile bir ortaklık kurduğunu duyurdu. Riot, profesyonel LoL topluluğu çıktıktan sonra sponsorluk anlaşmasını iptal etti. buna karşı yürürlükte. Aynı yıl, bin Salman’ın MiSK gençlik yardım kuruluşu King of Fighters ve Samurai Shodown franchise’larının Japon geliştiricisi SNK’da yüzde 33,3 hisse satın aldı ve gelecekte şirketin çoğunluk mülkiyetini almayı planladığını söyledi.

2018’de CIA, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine bin Selman’ı dahil etti. Suudi Arabistan başlangıçta cinayetle ilgili herhangi bir bilgi vermemiş olsa da, ülkenin savcı yardımcısı Shalaan al-Shalaan daha sonra suikastin Kaşıkçı’yı ülkeye geri getirmek için gönderilen bir “müzakere ekibi” başkanı tarafından emredildiğini söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Suudi Arabistan’dan Oyun Sektörüne 3.5 Milyar Dolarlık Yatırım

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Cyberpunk 2077, 21 Haziran’da PlayStation Store’a Geri Dönecek

Cyberpunk 2077 21 Haziran’da PlayStation Store’a Geri Dönecek: Sony’nin Cyberpunk 2077’yi PlayStation Store’dan çıkarmasından altı …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör