Apple Avukatları Steam Satış Verileri İçin Mücadele Ediyor

blank
Apple Avukatları Steam Satış Verileri İçin Mücadele Ediyor

İçerik: Apple Avukatları Steam Satış Verileri İçin Mücadele Ediyor

Apple Avukatları Steam Satış Verileri İçin Mücadele Ediyor. Apple, Fortnite geliştiricisi Epic Games ile devam eden davasının bir parçası olarak Kasım ayında Valve’ı mahkemeye çağırdı ve yeni bir dosyaya göre (PC Gamer aracılığıyla) Valve’ın 400’den fazla oyun için kapsamlı satış verileri sağlamasını talep ediyor.

Hareket, Apple’ın Epic’in iOS App Store ücretlerini ödemekten kaçınma çabalarına ilişkin devam eden mücadelesinin ortasında geldi. Apple, Epic’in teorik olarak oyunlarını diğer dijital pazarlara ek olarak Steam üzerinden de sunabileceği için, Valve’in verilerinin Epic’in “mevcut dağıtım kanalları” pazarının boyutunu hesaplamak için gerekli olduğunu savunuyor. Ancak veriler, oyunlar ve uygulamalar için pazarın değerlendirilmesinde de son derece değerlidir – Apple’ın iOS Uygulama Mağazasının Valve’in Steam pazarıyla rekabet etmeye devam ettiği bir alan.

Valve, Apple’ın taleplerinin olağanüstü olduğunu ve emre karşı çıktığını iddia ediyor.

Apple, bir talepte Valve’ı arayarak şirketin aşağıdakileri gösteren belgeleri temin etmesini ister:

(a) yıllık toplam uygulama ve uygulama içi ürün satışı; (b) Steam’den elde edilen yıllık reklam gelirleri; (c) Steam ile ilişkilendirilebilen harici ürünlerin yıllık satışları; (d) Steam’den elde edilen yıllık gelirler; ve (e) Steam’den yıllık kazançlar (brüt veya net).

Apple, bu verilerin “Epic’in mevcut dijital dağıtım kanalları için pazarın toplam boyutunu” belirlemesine yardımcı olması açısından “çok önemli” olduğunu savunuyor. Apple, dosyalama sırasında mahkemelerin Samsung’dan “neredeyse aynı” bilgileri sağlamasını istediğini söyledi.

Ayrıca Apple, Valve’den aşağıdakileri gösteren belgeler temin etmesini de talep eder:

(a) Steam’deki her Uygulamanın adı; (b) Uygulamanın Steam’de mevcut olduğu tarih aralığı; ve (c) Uygulamanın ve Steam’de bulunan herhangi bir uygulama içi ürünün fiyatı

Valve, taleplerin aşırı geniş olduğunu savunuyor. Valve’in dosyalamadaki pozisyon açıklamasına göre, “Apple, Valve’a Epic Game Store ve Steam’de mevcut olduğunu söylediği 436 video oyununun bir listesini verdi ve (a) Valve’in 2015’ten günümüze kadar her sürümü ve tüm dijital Steam’deki bu oyunların her biri için içerik veya öğeler, daha sonra (b) hepsi hakkında kapsamlı bilgi sağlar. “

İstenen bilgiler, satış tarihlerini, fiyat değişikliklerini, “oyun sürümü ve öğesinin brüt gelirlerini, ayrı ayrı dökümünü” ve Valve’ın “bu sürümler, içerik ve öğelerle ilgili” gelirlerini içerir.

Valve, bu taleplerin “Apple’ın aradığı belgeleri oluşturmak için çok büyük bir miktarı sorgulama, işleme ve birleştirme konusunda Valve’e olağanüstü bir yük getireceğini” ve bu verileri “normal iş akışının” bir parçası olarak saklamadığını savunuyor. (Dosyalama ayrıca Apple’ın veri talebini “on yıl boyunca Steam’deki 30.000’den fazla oyunun tamamından” “altı yıl boyunca 436 oyuna” düşürdüğünü de belirtiyor.)

Valve ayrıca, “Apple’ın istediği şeylerin çoğunun üçüncü şahıs oyunlarının satış ve fiyatlandırma bilgileri olduğunu”, ancak şirketin bilgileri doğrudan üçüncü şahıs geliştiricilerden almak yerine Valve’a celp göndererek “kısayol” aldığını savunuyor.

Çarşamba günü Epic, Apple’a karşı Avrupa Komisyonu’na resmi bir antitröst şikayeti sundu ve Apple’ın “yalnızca uygulama dağıtımı ve ödeme süreçlerinde rekabete zarar vermekle kalmayıp tamamen ortadan kaldırdığını” iddia etti.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple Avukatları Steam Satış Verileri İçin Mücadele Ediyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

EA’nın Yeni Oyunu Dragon Age, Multiplayer Oynanmayacak

EA’nın Yeni Oyunu Dragon Age, Multiplayer Oynanmayacak: Bloomberg’in bir raporuna göre, bir sonraki Dragon Age …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör