Facebook, Hassas Tıbbi Verilerini Engellemeye Başladı

blank
Facebook, İngiltere'de Bir Soruşturmayla Karşı Karşıya Kalabilir

İçerik: Facebook, Hassas Tıbbi Verilerini Engellemeye Başladı

Facebook, Hassas Tıbbi Verilerini Engellemeye Başladı: Durumu araştıran New York yetkilileri, Facebook’un üçüncü taraf uygulamaların sosyal ağla kendi kurallarını ihlal ederek paylaştığı hassas sağlık bilgilerini engellemeye başladığını söyledi. New York finansal hizmetler departmanı tarafından Perşembe günü paylaşılan bir rapora göre, uygulama üreticileri tarafından bir Facebook analiz aracına beslenen veriler tıbbi teşhisleri ve kullanıcıların hamile olup olmadığını içeriyordu.

Eyalet finans hizmetleri müdürü Linda Lacewell bir açıklamada, “Facebook, uygulama geliştiricilerine ve web sitelerine tıbbi, finansal ve diğer hassas kişisel tüketici verilerini paylaşmamaları talimatını verdi, ancak bu kuralı denetlemek için hiçbir adım atmadı” dedi.

“Kuralı çiğneyen uygulama geliştiricileriyle iş yapmaya devam eden Facebook, ilk etapta asla almaması gereken hassas verilerden kâr elde edecek bir konuma geldi.” Geçen yıl başlatılan araştırmaya göre, uygulamalardaki kullanıcı bilgileri, geliştiricilere uygulamalarda iyileştirmelere rehberlik etmeye yardımcı olacak ücretsiz veri analizi sunan bir araç aracılığıyla Facebook ile düzenli olarak paylaşılıyor.

Bir Facebook sözcüsü AFP soruşturmasına yanıt olarak “Politikalarımız hassas sağlık bilgilerinin paylaşılmasını yasaklıyor ve bu istediğimiz bir şey değil” dedi.
“Potansiyel olarak hassas verileri algılama ve engelleme çabalarımızı geliştirdik ve reklamverenleri iş araçlarımızı nasıl kuracakları ve kullanacakları konusunda eğitmek için daha fazlasını yapıyoruz.”

Araştırmacılar, 100 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan adet kanaması ve doğurganlık takibi için bir Flo Health uygulaması örneğini, bir kullanıcının adet dönemine başlarken her giriş yaptığında veya hamile kalma niyetini belirttiğinde Facebook’u bilgilendirdi.

New York Valisi Andrew Cuomo açıklamada, “Büyük internet şirketlerinin tüketicilerinin mahremiyetini korumakla yükümlü oldukları bir dönem var” dedi.

Araştırmacılar, bu tür bir paylaşımın Facebook politikasını ihlal ettiğini, ancak Kaliforniya merkezli internet devi tarafından kontrol edilmediğini belirttiler. Rapora göre Facebook, sistemleri tarafından engellenen bir terim listesi oluşturdu ve analitik aracında hoş karşılanmayan hassas verileri daha uyarlanabilir bir şekilde filtrelemek için yapay zekayı rafine ediyor.

Raporda, engelleme listesinin hastalıklar, bedensel işlevler, tıbbi durumlar ve ruh sağlığı merkezleri gibi gerçek dünyadaki yerler dahil olmak üzere 70.000’den fazla terim içerdiği belirtiliyor. Rapor, vali tarafından eyalette önerilen, sağlık, biyometrik ve konum verilerini açıkça koruyan ve ayrıca bir Tüketici Verileri Gizliliği Haklar Bildirgesi oluşturan bir veri gizliliği yasasını onayladı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook, Hassas Tıbbi Verilerini Engellemeye Başladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

El Salvador, Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Edecek

El Salvador, Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Edecek: El Salvador, iyi bilinen bir kripto …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör